Не повече от три семейства да се събират на Коледа, препоръча проф. Тодор Кантарджиев, директор на Центъра за заразни и паразитни болести, в интервю за bTV. "С наложените в момента мерки на Коледа вече трябва да имаме добри резултати, но въпреки това трябва не трябва да се струпваме на едно място", допълни той.

Досега не сме се издънвали във ваксинационната ни политика, категоричен е проф. Кантарджиев по повод на предстоящото ваксиниране у нас срещу COVID-19.

По думите му предприетите до момента мерки са целели да облекчат здравната система до откриването на ваксина, а след появяването ѝ е започнала негативна вълна в обществото срещу поставянето ѝ.

"Ваксините няма да са опасни за здравето, опасни могат да са с това, че да създадат само за една година имунитет или да създадат имунитет, с който да се заразиш, но да го изкараш по-леко", обясни проф. Кантарджиев и уточни, че с нетърпение чака препаратите, за да се ваксинира.

Той посочи, че преди да започне реалната ваксинация, предстои препаратите да се регистрират от европейските регулаторни органи.

Професорът уточни, че у нас се чакат три вида ваксини:

  • На основата на информационна РНК - инжектирана, тя влиза до най-близките клетки в организма и я кара да произвежда антитела срещу вируса;
  • На основата на друг вирус, в който е закодиран COVID-19;
  • На основата на готов белтък от антиген;

Проф. Кантарджиев посочи, че последните са най-подходящи за хора с придружаващи заболявания и за рисковите групи. "Ваксините са спасили много хора и се надявам сега да направим така в обществото, че да се създаде един имунитет и да отпадне този страх от заразяване, да спрем с това пълнене на болниците", допълни експертът.

Той заяви, че през следващите два месеца у нас ще пристигнат ваксини от първия тип (РНК), а те са най-подходящи за работещите в здравни заведения, Бърза помощ и фармацевтите.

"Като някой се изцепи по телевизията: "няма да се ваксинирам" и 20 хил. души, които го гледат си казват: "и аз няма да се ваксинирам". Засега контакт с вируса са имали около 10-15% от населението, за имунитет трябва да има някъде около 70% от населението, за да падне разпространението и да започнем да хващаме отделни клъстери", каза още той.