Проблемната партида на "АстраЗенека" е минала през "Пирогов" в края на февруари - няма оплаквания
В София е време да се помисли за спиране на учебните занятия за по-малките деца, смята проф. Балтов
Проблемната партида на "АстраЗенека" е преминала през "Пирогов" в края на февруари и няма информация за проблеми и оплаквания извън нормалните локални реакции в първите 24 часа.
"Аз мисля, че съмненията и безпокойствата ще бъдат бързо премахнати", коментира пред БНР директорът на УМБАЛСМ "Пирогов" проф. Асен Балтов.
"Почти сме на предела на възможностите и трябва да се мисли за по-сериозни мерки. Може би трябва да се вземе вече отношение и за по-малките деца. За съжаление може би ще трябва и те временно да спрат обучението и детските градини. Продължава да се увеличава броят на новозаразените малки пациенти. Капацитетът на болницата е почти запълнен. В "Пирогов" има настанени 11 деца с коронавирусна инфекция. Те са в добро състояние, лекуват се с венозно поставяни антибиотици", добави той.
Днес на среща при здравния министър директорът на "Пирогов" ще предложи да се разкрият още 20 легла за малки пациенти, т.нар. спешни педиатрични случаи, както и допълнителни 10 реанимационни легла заради недостига на този тип легла в цяла София.
"Около 10% от общия брой на хоспитализираните се предвижда да бъдат запазени като реанимационни легла", поясни Балтов.
В момента в "Пирогов" са отделени 400 легла за тежки и средно тежки случаи на пациенти с Covid-19 и 48 за реанимационни дейности.
Проф. Балтов смята, че поне за две седмици заведенията трябва да спрат да работят, защото "колкото и да казват, че няма никакво значение това, всичко има значение".
"Запазването на плановия прием точно в следващите две седмици едва ли е най-важното. По-скоро важното е да премине пикът, за да може след това да бъдем по-спокойни", коментира Асен Балтов по повод възраженията и критиките на Българската болнична асоциация срещу спирането на плановите дейности в лечебните заведения.
"Според математическия модел пикът се очаква до две-три седмици и колко ще бъде плавен или висок, зависи от нас", подчерта проф. Балтов.
"Препаратите на "Пфайзер" и "Модерна" продължават да се поставят по списъци - първа, втора и трета фаза. Има все още много желаещи за ваксинация по тези три фази", каза още проф. Балтов.
Появили са се допълнително още желаещи да се ваксинират лекари, а за "Пирогов" те са 180. Според болничния директор скептицизмът и сред учителите за ваксините отдавна е преминал и "трендът е над 50% да имат желание да се ваксинират".
"Южноафриканският вариант на коронавируса е най-възможно да достигне до България. Там трябва да сме много подготвени и много сериозно да се прави карантиниране на всички, които идват от този континент. Както е британският за Европа, така е южноафриканският за Африка - той буквално се е "настанил", над 95% от случаите вече са с този щам", отбеляза още проф. Балтов.