Приблизително петдесет и един трилиона парчета от микропластмаса, които тежат 296 000 тона, е количеството на замърсяване на планетата, изчисляват от Surfers Against Sewage. Само за сравнение, това е около 500 пъти повече от броя на звездите, които можем да наблюдаваме от Земята.

Ако се чудите какъв е проблемът с пластмасата - нека започнем с това.

Количеството ѝ, колкото и стряскащо да е като число, не е най-големият проблем с нея. Пластмасата е вече навсякъде: по плажовете, във водите, в храната, която консумираме.

Две трети от пластмасата в моретата идва от сушата. От съвсем ежедневни наши действия. Тя се стича по отводнителните канали, събира се от натрупания прахоляк в градовете, идва от зле поддържаните пространства в населените места или от строителните площадки, от отпадъците по плажовете.

Толкова ли е страшна?

Пластмасата е изключително устойчива. Благодарение на нея сме свидетели на значителен напредък на обществото ни. От пластмаса са направени толкова много различни предмети, които използваме всекидневно и без които може би не можем да си представим живота си. Пластмаса има дори в космическите ракети.

Но до тук с ползите. Нейната устойчивост я прави изключително трудна за разграждане и преработка. Според данни на Surfers Against Sewage една обикновена бутилка от минерална вода ще се разгражда в продължение на 450 години, ако не бъде рециклирана. А какво означава това ли? Всяко едно парче пластмаса, което някога е било произвеждано, е все още около нас и ще бъде тук, когато нас вече ни няма.

За животни като делфините и птиците, особено морските видове, пластмасата носи огромни опасности. Често те поглъщат или се оплитат в нея, което води до фатален край. В корема на албатрос от САЩ са били открити над 30 найлонови торбички, много от които с етикети от английски и датски стоки, съобщават отново от Surfers Against Sewage. Животните, които поглъщат пластмасовите отпадъци, умират както от натравяне, така и от глад, тъй като стомасите им остават пълни и им създават фалшиво усещане за ситост. Нали помните за колко време се разгражда пластмасата?

Можем ли да премахнем пластмасата наведнъж?

Колкото и да ни се иска да го загребем като с лъжица от морското дъно, това би било само фантазия. Не е фантазия обаче фактът, че теченията в океаните често събират огромни количества пластмаса, образувайки цели пластмасови острови. Такъв има например в Тихия океан, а за перспектива - пластмасовият остров е с размерите на Франция, но умножена по две. Учените пък са изчислили, че за почистването само на 1% от това замърсяване биха били необходими 67 кораба и цяла година непрестанно чистене.

Как това засяга теб?

И ако си мислим, че тази птица далеч в САЩ не е част от нашата действителност и в нашите стомаси пластмаса няма, то грешим, затова нека се замислим за това какво всъщност ядем. В една от три риби може да бъде открита микропластмаса. Какво се случва? Рибите в моретата и океаните също поглъщат пластмаса. Тя остава в тях. Биват уловени, ние ги слагаме на трапезата си и ги консумираме. И сами можете да си направите извода - пластмасата влиза и в нашия стомах.

Ето защо е от голямо значение да започнем да рециклираме, с малки стъпки към голямата промяна.

Какво можем да направим?

Най-просто казано - да променим навиците си, например да избягваме пластмасата, когато е възможно, и да събираме разделно останалата, както и да си носим торбичка за многократно пазаруване, когато отиваме до магазина.

В новата си информационна кампания "Рециклирането има смисъл", тази тема повдигат и от Лидл България. Те илюстрират важността от рециклирането, както и един от най-големите проблеми на съвременния човек - често не рециклираме, защото не виждаме добрия пример или нямаме партньор, с когото този нов навик да бъде по-естествен за нас.

Във въздействащото видео, което е част от кампанията, виждаме, че това как реагираме на изпитанията, на които сме подложени, открива силата на нашата собствена личност и характер.

Момчето в клипа не изхвърля отпадъците си разделно, но момичето, което харесва, го прави. По трудния начин той разбира каква е цената на правилното решение и извървява дългия път към това да промени навиците си.

От Лидл България ни показват как вътрешната мотивация и увереност, както и подкрепата отвън могат да направят чудеса. А любовта и желанието за промяна могат да вървят ръка за ръка. Трансформацията на нашите навици ще доведе до промяна на самите нас, на света около нас, на хората около нас.

"Рециклирането има смисъл" е кампания, която насочва вниманието към темата и цели да стимулира рециклирането. Лидл работи в посока намаляване на пластмасата и употребата ѝ, като въвежда много мерки в подкрепа на стратегията и интегрира редица продукти, направени от рециклирана пластмаса.

Информационната кампания всъщност е част от мащабната стратегия на Schwarz Gruppe - REset Plastic, която Лидл България следва неотменно. Тя цели избягване и редуциране употребата на пластмаса чрез редица мерки - намаляване и рециклиране на пластмасата, редизайн на опаковки собствена марка, почистване и премахване на пластмасови отпадъци от околната среда, както и разработването на иновации.

Всяко наше действие има значение, а рециклирането има смисъл, защото след 500 000 години би било прекрасно да имаме истински, а не пластмасови плажове, океани и гори.

 

* съдържание на Lidl