Приказката "Добрият ром" в читанка взриви Фейсбук
Полемиките в социалните мрежи заваляха, след като майка от Пловдив заяви, че не иска детето ѝ да изучава подобни текстове
Ромската народна приказка "Добрият ром" в читанката за трети клас на издателство "Просвета" скара родители във Facebook. Издателството поясни, че читанката отговаря на учебната програма на МОН и е одобрена от комисия, сред която имало представители дори от БАН. Много родители обаче изразиха възмущението си.
Творбата разказва за ром, който отива в гората да сече дърва, намира гърне с жълтици, но не го взима. Може ли един подобен разказ да формира правилно отношение и оценка към ромския етнос?
Ивелина е майка на третокласник в Пловдив. Именно нейната публикация слага началото на дебата във Facebook. 15 минути по-късно обаче публикацията ѝ бива свалена. Използвала е език на омразата, отговарят ѝ от Facebook. Въпреки това, мнението ѝ споделят много други.
Според Ивелина проблемът се вижда в самото начало на приказката. Тя твърди, че е зададено разделение със самото заглавие.
Ценностите в ромската приказка са лъжливи, категорична е пловдивската майка. Затова детето на Ивелина няма да посещава часовете, в които се учи за ромския фолклор. Тя казва, че е обидена на държавата.
За народната приказка се оказа, че не знаят дори самите роми, показа проверка на екип на Bulgaria ON AIR в една от столичните махали.
"Да се спори за това, има ли добри хора сред даден етнос, е вид фашизъм. Спомням си моето детство, когато никога не съм се замисляла кой е ром, кой е друг етнос - в главата на децата това не се случва, всичко насадено от възрастните в наши дни е страшно", коментира в "България сутрин" журналистката Миглена Ангелова пред Bulgaria ON AIR.
По нейни думи липсата на добро отношение ни прави това, което сме.
Христо Николов от фондация "Саворе" коментира, че много от ромите не са чели за ромски фолклор. Според него държавността в лицето на правителствата не е направила нищо в посока на интегритета на тази общност и никъде не се е показал добрия пример.
"Не знам дали психолозите проверяват на какво ниво е възпитанието вкъщи. Едно дете на 7-8 години мислите ли, че само си изгражда собствено виждане за хората на база на етническа принадлежност?", коментира Николов.