През следващите десет години българската държава ще инвестира 170 млн. лв. в първия по рода си в Източна Европа Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT. 

Водещите технологични компании Google, DeepMind и Amazon Web Services разпознават значимостта на INSAIT за развитието на научните изследвания и иновации в Източна Европа и за първи път подпомагат подобен проект в региона с над 12 милиона лева - Google и DeepMind ще финансират INSAIT с близо 6 млн. лв. през следващите три години, a Amazon Web Services с близо 7 млн. лв. - това беше обявено днес на официалната церемония за откриването на INSAIT в Националния дворец на културата.

Визията на INSAIT получава пълна подкрепа от технологичния сектор в България. Към момента институтът е привлякъл финансиране от 12 млн. лв. от SiteGround, един от лидерите на международния уеб хостинг пазар със седалище в България, и 1,3 млн. лв. от други известни технологични предприемачи и инвеститори, сред които Васил Терзиев, Богомил Балкански, Иван Осмак, Атанас Симеонов, Неделчо Спасов, Станимир Василев, Светозар Георгиев, Христо Христов, Любомир Минчев, Иво Евгениев.

Мисията на INSAIT е да превърне България в световна дестинация за изследвания и иновации, а така също и в център на нова екосистема с пряко въздействие върху развитието на страната. Това е повратна точка в усилията за създаването на високотехнологична и конкурентна икономика, базирана на продукти с висока добавена стойност и интелектуална собственост, и за преодоляването на негативни тенденции, като обезлюдяване и т. нар. изтичане на мозъци.

Той е създаден в партньорство между Софийския университет "Св. Климент Охридски" и два от водещите технологични университети в света - швейцарските ETH Zurich и EPFL.

INSAIT беше официално открит днес в София.

Снимка: БТА

Архитект на INSAIT е проф. Мартин Вечев от ETH Zürich - водещ световен учен в областта на компютърните науки и изкуствения интелект.

"Когато се дипломирах в Кеймбридж през 2003 г., си пожелах след 20-30 години да създам в България център на световно ниво като в Кеймбридж. Чрез този институт България става пионер в Източна Европа. Наша приоритетна цел е да съживим и трансформираме България. Подобно на други западни институти, INSAIT има потенциал да окаже сериозно влияние както върху развитието на икономиката, социалната политика и образованието в България, така и върху ролята и авторитета на страната", каза проф. Вечев на откриването на института в Националния дворец на културата.

Вижте всички снимки ТУК>>>

Жоел Мезо - президент на ETH-Цюрих, коментира, че "науката изгражда културни мостове - нещо, от което светът се нуждае повече от всякога. Радвам се, че ETH-Цюрих, чрез партньорствата на нашите преподаватели с INSAIT, може да допринесе за укрепване на научните връзки с България и Европа", добави той.

Президентът на EPFL в Лозана Мартин Ветерли отбеляза, че EPFL продължава да подкрепя научните изследвания на високо ниво в сферата на технологиите в Източна Европа. "Това показва, че вярваме в потенциала на страни като България в бъдеще да се превърнат в основни играчи на академичната сцена, особено в областта на компютърните науки и изкуствения интелект".

Джеф Дийн, директор на Google AI, каза: "Горди сме да подкрепим работата на INSAIT. Източна Европа има невероятен набор от таланти в областта на компютърните и инженерните науки. Нашето желание е да помогнем на INSAIT да се превърне в център на световно ниво, привличащ най-добрите изследователи от региона и света. Има още много работа, която трябва да свършим в областта на изкуствения интелект и компютърните науки, и инициативи като тези са от решаващо значение, за да се гарантира, че технологията може да бъде от полза за всички. Нямам търпение да видя новаторската работа, която ще произведе INSAIT".

Байрън Кук, вицепрезидент на Amazon Web Services, заяви, че във всеки момент днес учени, инженери и софтуерни разработчици създават следващата иновация, която ще промени живота ни завинаги. В Amazon Web Services се ангажираме да помагаме на хората да придобият нови умения, които ще са необходими за работата им в бъдеще. С откриването на INSAIT в София очакваме с нетърпение да надградим бъдещите специалисти с по-добри умения за анализ и изследвания, и ще помогнем за насърчаването на иновации и предприемачество, което ще бъде от полза за обществото като цяло, добави Кук.

Тенко Николов, управляващ партньор на най-големия инвеститор в проекта до момента, SiteGround, коментира, че когато са се полагали основите на екипа през 2004 г., една от целите им е била да докажат, че с работата си може да влияеш положително на световно ниво, дори и от малка страна в Източна Европа като България. "По онова време тази мисъл изглеждаше нереалистична. Но за последните 18 години, благодарение на изумително талантливите, отдадени и способни ИТ специалисти в екипа ни, които избраха да останат да работят в България, в SiteGround го доказахме в нашата сфера на дейност. С подкрепата си към INSAIT днес се надяваме още повече таланти да направят този избор. Благодарение на това, че INSAIT ще им предостави поле на изява и подкрепа от най-добрите умове на компютърните науки, и AI технологии в световен мащаб, се надявам някой ден създаването на следващата голяма световна технология в България да звучи съвсем реалистично, защото съм убеден, че имаме талантите, с които да го постигнем", изрази увереност Николов.

На церемонията присъстваха президентът Румен Радев, премиерът Кирил Петков, министрите Николай Денков и Даниел Лорер, федералният министър по икономически въпроси, образование и изследвания и президент на Швейцария (2021 г.) Ги Пармлен, еврокомисарят Мария Габриел, водещи учени от Швейцария, САЩ, Израел и България, представители на академичните среди и бизнеса от България и чужбина.

Снимка: БТА

Сред тях бяха носителят на наградата Тюринг ("компютърния Нобел") проф. Шафи Голдвасер от Масачузетския технологичен институт и Бъркли, нобеловият лауреат и двигател на израелската стартъп революция Дан Шехтман.

България застава твърдо зад Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT, заяви премиерът Кирил Петков.

Премиерът Петков каза, че институтът ще се ръководи от световноизвестни учени - българи и чужденци, идващи от най-добрите университети в САЩ и Израел. Целите на INSAIT са България да стане най-доброто място в света в областта на компютърните науки и изкуствения интелект, както и държавата ни да привлече най-големите компании в света и те да отворят своите центрове в България, заяви премиерът. Google, Amazon, DeepMind вече инвестираха в ISAIT, каза Петков. Той каза, че правителството спазва своето обещание - да върнем в България най-талантливите ни умове.

Снимка: БТА

България застава твърдо зад този институт и ще го финансира с 10 млн. долара на година през следващите десет години - общо 100 млн. долара, съобщи министър-председателят. Петков разясни модела, по който институтът трябва да се финансира - държавата застава с 10 млн. долара на година, Google, Amazon, DeepMind инвестират 7 млн. долара, а българските технологични компании инвестират 6 млн. долара. Само когато частният сектор и държавата работят заедно, могат да се родят идеи, да се постигнат резултати, които са конкурентни и на световно ниво, заяви премиерът.

По думите му този модел на финансиране създава мост между науката и бизнеса, които, подкрепяни от държавата, могат да се развиват успешно и да подобрят качеството на живот у нас.

Снимка: БТА

Министър-председателят специално благодари на проф. Мартин Вечев, който от мечта успя да превърне този институт в успех за България, а скоро - за Европа и за света.

Откриването на Института е изключително силен момент, защото с него се превръща в реалност идеята на създателя му - проф. Мартин Вечев, с наука и иновации България да е лидер на регионално, европейско и световно ниво. Това каза европейският комисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел.

Ако този проект има шанс да успее повече от други, е, защото обединява и е прагматично визионерски, заяви Мария Габриел.

Снимка: БТА

Тя пожела на проф. Мартин Вечев INSAIT да се превърне в платформата на Източна Европа за Нобелови лауреати. Мария Габриел благодари за подкрепата за създаването на института на бившите министри - Томислав Дончев и Красимир Вълчев, както и на сегашните министри - акад. Николай Денков и Даниел Лорер.

Институтът има статут, структура, организация и бюджет за десет години, както и сътрудничество и експертиза от водещи експерти в света. Това е солидната основа, на която се стъпва днес, каза Мария Габриел. Тя благодари също на президента Румен Радев и на министър-председателя Кирил Петков за подкрепата за INSAIT, която е важна.

Аз и екипът ми ще помагаме с идеи, за да се популяризират дейностите на института и да бъдат създадени партньорства, увери българският еврокомисар.

В своето изказване Даниел Лорер, министър на иновациите и растежа посочи, че "Ако имаме разбирането, че искаме България да е конкурента и да даде възможност на младите хора да работят , трябва да подкрепя подобни идеи".

"В ролята на министър на иновациите и растежа искам да изразя изключителното си задоволство, че това е един от малкото примери за приемственост, която се отразява и на бъдещето на страната ни", каза още Лорер.

Това е първата стъпка, държавата трябва да подкрепя не само INSAIT, но и други инициативи, например в инженерството, биотехнологиите и медицината, където светът напредва с широки крачки, коментира министърът.

Лорер добави, че скоро ще представи пред Европейската комисия проекта за създаване на INSAIT.