С вино, мед и лютеница Калин Стоянов изпрати чуждите екипи, помогнали в гасенето на пожарите
От испанска страна работиха два самолета и 28 души екипажи, от Чехия - два хеликоптера и 19 души, помощ дойде и от Турция
Церемония по изпращането на чуждестранните отряди, които се притекоха на помощ на България в гасенето на огромните пожари у нас, се проведе на летище Пловдив. От испанска страна работиха два самолета с вместимост по шест тона вода и 28 души екипажи, а от Чехия - два хеликоптера и 19 души. Помощ дойде и от Турция. На церемонията стана ясно и че в спешен порядък се отпускат 2,5 млн. лева, с които ще се покрият някои от проблемите с техниката и предпазните средства след продължителните пожари.
Снимки от изпращането на екипите ВИЖТЕ ТУК >>>
"Поклон пред всички вас! Благодаря на всички за невероятната помощ, която оказахте на страната ни в борбата с огнената стихия. Благодарение на всички вас ние не допуснахме да има човешки жертви. Заедно доказахме, че ЕС е една мощна машина", обърна се към екипите вътрешният министър Калин Стоянов. От думите му стана ясно, че испанските огнеборци си тръгват от летище Пловдив, а чешките пожарникари ще останат и тази нощ, ако се наложи да помагат. Стоянов подари на всеки член на екипажа българско вино, мед и лютеница, предаде "24 часа".
Според оценката на министъра, българските екипи по нищо не отстъпват на колегите си от Чехия и Испания. На въпрос какво е състоянието на българската техника, той коментира, че по независещи от МВР причини се бавят обществените поръчки, защото фирмите, които участват в конкурсите, обжалват и процедурата става тромава.
Стоянов допълни, че са заложени и множество средства, с които се предвижда да се закупят така наречените лични предпазни средства за всички структури в Министерството на вътрешните работи. За мен в много спешен порядък трябва да се стартира процедура, не знам дали с бюджетни средства, или с европейски, при която да осигурим минимум два хеликоптера и самолет, каза още министърът.
Той допълни, че Министерството на вътрешните работи е направило разчет, който ще предостави на Министерския съвет и на Министерството на финансите, като в него са посочени нуждите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" като техника и лични предпазни средства.
Калин Стоянов коментира и ситуацията с пожара на българо-гръцката граница. "Ситуацията с пожара на границата се владее. Ако огънят тръгне към България, няма да достигне територията на страната в следващите два дни", категоричен е министърът. Той допълни, че действително на територията в близост до пожара от българска страна има минно поле.
"За всички е ясно, че там човешки крак няма как да стъпи и няма да го допуснем. Съвместно с горските стопанства вече там са изградени просеки. По-голямата част от силите, които бяха съсредоточени да помагат в потушаването на пожарите на територията на Ямбол, вече са намират на територията на Благоевград и Сандански.
По-рано водещите гръцки медии писаха за изказаната благодарност към българските противопожарни екипи, отзовали се на помощ в южната ни съседка. Температурите в Гърция спадат, но рискът от пожари остава.
В материали със заглавия "Гърция благодари на българските пожарникари" за помощта при гасенето на огнища бяха публикувани снимки на българския екип пожарникари и техника. В тях се посочва, че нашите пожарникари са част от европейската помощ към Гърция. Коментира се също високото ниво на професионализъм на българските огнеборци.
За днес от Гражданска защита съобщават, че отново по въздух атакуват пожарното огнище в близост до българската граница, а според огнеборците няма да се допусне огънят да премине границата. Изкопан е противопожарен ров, който спира разпространението на пожара. Мащабни сили на пожарната действат и на остров Родос, където огънят се движи в близост до къщи и вили. Засега не евакуират туристи.