Собственикът на фирма "Енигма" Тодор Попов потвърди, че 22-годишният му син Теодор Попов е една от жертвите на взривовете в складовете за фойерверки край Елин Пелин. 

"Днес още едно ангелче стана звездичка и грейна на небето! Теодор Попов се присъедини към приятелчетата си Петър Шишков и Кристина Шишкова. Обичаме те безкрайно много! Почивай в мир!", съобщи бащата с емоционален пост във Facebook. Сестрата на Теодор - Ивелина Попова, пък почерни профилната си снимка в мрежата.

Следователят от Националната следствена служба Иван Делчев съобщи пред журналисти само, че е идентифицирано едно от намерените в склада край Елин Пелин тела, без да уточни повече подробности. Разпознаването е станало чрез лицево-челюстна експертиза, но се изчакват ДНК анализите, които да дадат по-голяма категоричност на заключенията на съдебните медици.

До края на деня трябва да приключи и експертизата на второто открито тяло. В "Пирогов" миналата седмица починаха 48-годишният университетски преподавател доц. Петър Шишков и 20-годишната му дъщеря Кристина Шишкова.

По думите на Делчев до момента е огледана едва една осма от територията на складовете. Все още не са изследвани записи от камери и не може да се каже дали съдържат информация или са напълно унищожени. Шести склад ще бъде огледан, след като бъде обезопасен целият район.

Окръжният прокурор на София Наталия Николова съобщи, че причината за смъртта на двама човека, открити след като властите успяха да влязат на територията на опожарените складове, е именно взривът.

До момента по делото са разпитани осем души, днес предстоят разпити на още свидетели, основно пожарникарите, които първи са били на мястото и са оказали помощ на двамата пострадали, които впоследствие починаха в "Пирогов".

Работи се по различни версии за случилото се - от случайно деяние, човешка небрежност, некачествена продукция и умишлено деяние, стана ясно от думите ѝ. Пожаротехническата експертиза ще бъда назначена след като приключи изцяло огледът на местопроизшествието и станат ясни всички поражения, които са нанесени, обясни Наталия Николова.

Окръжният прокурор допълни, че момчето, което избяга в първите моменти на взрива, е било разпитано още вечерта след случилото се, не се е скрило и се е обадило на телефон 112.

По-рано днес стана ясно, че над 30 къщи в село Гара Елин Пелин имат щети вследствие на взривовете в складовете за фойерверки, а огледите продължават. На брифинг областният управител на София област Силвия Арнаутска информира, че към момента компетентните лица не могат да влязат в складовете, за да направят разследване, тъй като все още има горящи точки, които биха застрашили живота им. Докато има опасност за здравето и живота на хората, няма да се допусне влизане в складовете, подчерта областният управител, която организира среща в областната управа на представители на всички ангажирани към случилото се институции. 

За жителите на село Гара Елин Пелин е създадена комисия, която на място описва щетите по засегнатите къщи. Ще бъдат предприети действия, за да бъдат обезпечени хората, каза още областният управител.

"Докато няма точно бройка на хората, по чиито къщи има щети и ще бъдат обезщетени, няма как да се каже и общата стойност на сумата, която ще бъде получена. Ще се прецени дали има нужда от обезщетения от Междуведомствената комисия за бедствия и аварии към Министерския съвет, но засега въпросът не е обсъждан", посочи Силвия Арнаутска, цитирана от БТА.

Тя уточни, че областната администрация няма отношение към издадените документи и разрешителни за складовете за пиротехнически изделия, както и към проверките за безопасност на труда там.

Арнаутска увери, че властите са си свършили адекватно работата по информиране на населението. По думите ѝ гражданите са преценили сами дали да се евакуират или не. Ролята на кризисния щаб и взаимодействието му с всички останали служби беше свършено адекватно, подчерта тя.

Областният управител на София област Силвия Арнаутска

Снимка: БТА

Относно механизмите за предотвратяване на злоупотребите с държавната помощ при пострадалите къщи, кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов каза, че всички държавни институции са си свършили, доколкото е възможно, перфектно работата предвид ситуацията.

Той обясни, че на срещата днес са коментирали необходимостта от обучение и разяснение на всички кметове как да бъдат по-ефективни при такива инциденти от гледна точка на превенцията. Ако системата "BG Alert" не е прецизно и правилно използвана, се получава хаос, за който трябва да се предприемат превантивни мерки в цялата страна, коментира кметът.

Според него такива обучения са необходими и трябва да бъдат организирани под егидата на Министерството на вътрешните работи, областната управа и Министерския съвет - така че по региони властите да бъдат максимално адекватни. "Трябваше да се издаде такова указание, то се издаде, но проблемът е, че в следващия момент нямаше нито един евакуиран. Това означава, че някъде нещо не сработва, за да може хората да имат повече доверие в системата и институциите", заяви още кметът.

Относно щетите той каза, че има опити хора да си ремонтират други повреди по домовете, които не са причинени от взривовете, като пукнатини по къщите например. "Ние като професионалисти няма да допуснем това да се случи", категоричен е кметът на Елин Пелин.

Основните щети са нарушени дограми, счупени стъкла на старите дограми, паднали мазилки. Процесът по описване на щетите не е завършил, тъй като все още има хора, които не са си в къщите, информира кметът. Той поясни, че с отмяната на временното локално бедствено положение ще бъде направен анализ, който ще бъде предаден на областна управа и на комисията за бедствия и аварии, като всички тези документи ще бъдат анализирани, така че да няма опити за злоупотреба.

Кметът Симеонов посочи и че частичното бедствено положение ще бъде отменено, когато изцяло се отвори пътят в района на инцидента. Все още има разпръснати пиратки, фойерверки, опасни за гражданите. Има мобилизирана войскова част, която ще направи оглед и събиране на тези изделия. Това обаче е огромна територия и ще отнеме време, каза още той.

Кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов

Снимка: БТА

Пожарникари ще продължат отдалеч да опитват да обливат целия терен на складовете край Елин Пелин, съобщи пред журналисти служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов, който е в село Петров, община Сандански, заедно с премиера Димитър Главчев, във връзка с пожара около българо-гръцката граница.

Той добави, че днес продължават гърмежите, а облитанията с дрон с термокамера са показали, че има много точки в самия склад, в които има изключително висока температура между 150-200 градуса, нищо че вчера до късно вечер районът е обливан с вода.

Служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов е в село Петров, община Сандански, заедно с премиера Димитър Главчев, заради пожара на българо-гръцката граница

Снимка: БТА

От Община Елин Пелин пък предупредиха, че е възможно по пътното платно и около него да има остатъци от пиротехника и отломки, които да са животозастрашаващи. Хората не трябва да ги докосват и местят. Ако бъдат намерени такива, гражданите да се обадят на телефон 112, призовават от Общината. На терен са военнослужещи, които правят обходи и събират остатъците от пиротехника, също така има и поставени табели.

От полицията възнамеряват пътят Елин Пелин - село Гара Елин Пелин да бъде затворен до петък, докогато може да се шофира през обходния маршрут през село Лесново.