Руските войски са превзели половината от град Северодонецк, съобщи кметът на града Александър Стрюк, цитиран от The Telegraph. Отбраната обаче продължава, съобщиха от кметство.

"Половината от града е превзета от руснаците и се водят ожесточени улични боеве", каза Стрюк. "Ситуацията е много сериозна и градът по същество се унищожава безмилостно блок по блок".

Докато силите на Кремъл напредват към центъра на града, губернаторът на Луганска област Сергей Гайдай каза пред украинската държавна телевизия, че в Северодонецк са останали около 15 000 цивилни, тъй като над 120 000 души са успели да избягат.

Заради тежките сражения евакуацията на цивилни е прекратена.

Местните власти съобщиха, че инфраструктурата на града е унищожена. 60% от жилищата не могат да бъдат възстановени. Северодонецк е най-голямият град в източните райони на страната, който остава под украински контрол.

Украинският парламент (Върховната рада) гласува за отстраняване от длъжност на украинския омбудсман за човешките права Людмила Денисова, съобщава УНИАН, цитирана от БТА. За отстраняването й гласуваха 234 народни избраници.

В акаунта си в "Телеграм" депутатът Ярослав Железняк каза, че днес няма да се гласува за нов титуляр на поста.

Самата Денисова коментира, че за нейното уволнение са приложени механизми, които противоречат на конституцията на Украйна. Тя беше на поста от 15 март 2018 г. Преди това беше министър на социалната политика в кабинетите на премиерите Юлия Тимошенко и Арсений Яценюк.

На 27 април 2022 г. бившият омбудсман по въпросите на децата Николай Кулеба обвини Денисова, че е предоставила на окупаторите информация за това къде се укриват 58 деца в Херсон и след това окупаторите са ги отвели в Крим.

Същевременно днес в канала си в "Телеграм" украинският депутат Олександър Гончаренко съобщи, че Върховата рада се е обърнала към ЮНЕСКО с искане да бъде лишена Русия от статута на страна член в нея.

Пак в същия канал Гончаренко написа, че Върховната рада е гласувала и за въвеждане на санкции срещу руския патриарх Кирил и други представители на Руската православна църква. Сега решението на парламента ще бъде разгледано и от украинския Съвет за национална сигурност и отбрана. Санкциите, които са предвидени, ще са за 10 години.

Украински прокурори са започнали разследвания на 15 000 случая на военни престъпления в Украйна

Междувременно стана ясно, че украинската прокуратура е започнала разследвания на над 15 000 случая на военни престъпления в Украйна. Общо 80 заподозрени са в ареста. Над 600 заподозрени, в това число и високопоставени руски политици и офицери, са на прицела на прокурорите. Това заяви днес украинският генерален прокурор Ирина Венедиктова, предаде ДПА. Тя говори на пресконференция в Хага.

Там прокурори от Украйна, Полша, Литва и Международния наказателен съд обсъждат статута на разследванията за предполагаеми военни престъпления в Украйна. Прокурорите са членове на съвместен разследващ екип. Три други страни - Латвия, Естония и Словакия, също се присъединиха към този обща разследваща структура.

Работата на общия разследващ екип се координира от европейския съдебен орган Ювроджъст. Там доказателства и свидетелски разкази се съхраняват в централна база данни и ще бъдат на разположение на всички членове на разследващата група.

Малко след началото на руската инвазия в Украйна през февруари, Украйна, Полша и Литва създадоха съвместен разследващ екип и месец по-късно към него се присъедини МНС.