Плащаме 2 пъти по-скъпо за лекар в морските курорти в сравнение с другите градове
Оказва се, че единствената безплатна помощ по морето е на самия плаж
Два пъти по-високи са цените на медицинските услуги по курортите в сравнение със същите услуги в областните градове. Това показа проверка на екип на БНТ по южното черноморие. Цената скача още, ако пациентът е чужденец.
В търсене на медицинска помощ за малкото си дете в Слънчев бряг, Мирослава Милчева от Самоков остава изумена от цената на първичния преглед. "Вчера ми се наложи да дойдем да го прегледаме и сумата, която заплатихме беше от 50 лв. за едно малко дете, което е на година и половина, което не е нормално никъде за България", смята Мирослава Милчева. На семейството се налага да ползва и ехограф, за който трябва да плати още 50 лв.
Оказва се, че това са най-ниските цени, за които туристите могат да ползват медицинска помощ в курорта, ако нямат застраховка.
"Рядкост са български граждани, които като са тръгвали за море са си направили специална застраховка. Това е повече за чужденците, които идват от друга държава, те имат задължително.", казва Петко Илиев, управител на медицински център в Слънчев бряг.
Екипът на националната телевизия проверява като тайни пациенти колко ще ни струва гипсът при счупване на крак по време на почивка, който в болниците в Бургас, например, е безплатен. "От 120 до 240 лв., зависи каква част от крака трябва да се гипсира." - им казват по телефона.
Проверката показва и че има сериозна разлика в цената на преглед в Слънчев бряг, ако сме чужденци. При прозвъняване в произволен медицински център, представяйки се за туристи от София, получават цена за преглед от 90 лв. 15 минути по-късно се обаждат на същия медицински център, но като летовници от Германия. Цената скача на 100 евро.
"Няма какво да кажем повече отколкото цифрите говорят сами за себе си... Смятам че това са цени доста над средните цени в страната, което значи, че не е чисто пазарна тази политика.", казва д-р Цветомир Цветков, председател на РК-Бургас на Български лекарски съюз.
Завишените цени, обаче, се оказва, че не са нарушение. Единствено в закона е записано, че трябва да се предварително указани.
Сигнали от туристите за скъпото медицински услуги получават и хотелиерите. "Това е един проблем, който от години тероризира туристите, но за това нещо си е виновна държавната регулация. Аз лично смятам, че трябва да има държавна клиника, както беше преди години и да се регулират процесите оттам. Всички хора са осигурени. Това, което се случва тук "Дай парите, пък после ще видим", да му е навехнато пръстчето, пък да му гипсират цялата ръка, някак си не е окей.", смята Румен Мончев, хотелиер.
Оказва се единствената безплатна помощ по морето е на самия плаж.
"Ако има някакъв травматизъм, ако има инцидент във водата или ако някой не се почувства добре здравословно, винаги може да потърси медицинска помощ в мое лице, което е абсолютно безплатно на територията на целия плаж", уверява Веселина Димитрова, медицинско лице на плаж Крайморие.
"По договор всяка една манипулация по първа долекарска помощ на всеки един плаж е безплатна.", казва Николай Димитров, зам.-председател на Асоциацията на концесионерите на морски плажове.
Друг вариант за безплатна помощ, ако сме здравно осигурени, се оказва най-близкият областен град, тъй като клиниките в курортите през лятото не работят със здравната каса.