Българската православна църква почита днес Петдесетница, който е един от най-големите православни празници. Той се отбелязва на 50-ия ден след Великден - винаги в неделя.

На Петдесетница се празнува рожденият ден на Христовата църква. На този ден Исус Христос основава църквата си на земята чрез пращането на Светия Дух.

Според библейското предание на 50-ия ден след Пасха в Йерусалим било пълно с поклонници, дошли за големия юдейски празник, посветен на Божието законодателство на планината Синай. Дванайсетте Христови апостоли и Божията майка били събрани на молитва в къщата, където преди 50 дни вечеряли преди Пасха заедно с Христос. Внезапно се чул шум, сякаш задухал силен вятър и изпълнил цялата къща, а над главата над всеки от молещите се явили пламъци, приличащи на огнени езици.

Апостолите се изпълнили със Светия Дух и започнали да славят Бога на всички езици, които дотогава не знаели. Пламъците били видимият знак за въздействието на Светия Дух върху Христовите ученици, на които била дадена силата да проповядват Христовото учение на всички народи. Така били поставени основите на Църквата, затова и празникът Петдесетница се смята за неин рожден ден.

Празникът Петдесетница се нарича също и Света Троица, тъй като слизането на Светия дух преобразява не само апостолите, но и всички присъстващи, които повярвали в Христа и приели Светото кръщение.

По думите на Св. апостол Павел след Петдесетница: "Вече няма елин, ни юдеин, ни мъжки пол, ни женски, защото всички са едно в Христа". Това е обединението, при което всеки вижда в човека до себе си свой възлюбен брат.

Врачанският митрополит Григорий обясни пред БНР:

"Църквата именно тогава се основа и започна да се изпълва с хора и от тогава започна да се проповядва словото божие, да се разпространява, да се сее в сърцата на всички човеци да повярват, да се променят, да последват Господ и Иисус Христос и да наследят царството Божие".

С тържествени богослужения днес православната църква ще отбележи празника. По време на празничното богослужение от олтара се хвърлят орехови листа, които напомнят за огнените езици над главите на апостолите. Клончетата се отнасят по домовете за благословение.