Оглавихме класацията на пушачите в Европа
Изместихме Гърция, 25% от 16-годишните младежи пушат
Страната ни е на първо място по смъртност в Европа, а вече и на първо място по тютюнопушене в Европа. Доскоро класацията оглавяваше Гърция, съобщи д-р Гергана Гешанова - председател на Коалиция за живот без тютюнев дим. Сдружение "България без дим" и фондация "БлуЛинк", които са част от коалицията, започват гражданска мисия за ангажиране на политическите партии в борбата с тютюнопушенето. Според проверка на Dir.bg, данните на Евростат за 2019 година сочат, че още преди три години сме били първенци по тютюнопушене в Европа.
Борбата с тютюнопушенето е възможна и политически перспективна тема, споделиха от "България без дим", макар че не са я открили в нито една предизборна програма. Вече са провели срещи с представители на "Продължаваме промяната" и ГЕРБ, предстоят с "Демократична България", планират се разговори с БСП, ДПС, ИТН и останалите политически формации.
На първо място неправителствените организации искат активно здравно образование за младите хора. По техни данни, децата пропушват на 11-12 години, като 25% от 16-годишните пушат. Една от мерките, които е важно да се предприеме, е да се забрани рекламата на тютюневи изделия по билбордовете, а също и излагането на цигари на видно място в магазините, за да не изкушават подрастващите.
Настояват още да се засили контрола на забраната за тютюнопушене на закрити обществени места, тъй като само районните здравни инспекции не могат да се справят. В други държави полицията също инспектирала за нарушители.
Не на последно място настояват за увеличаване на акциза върху тютюневите изделия. Според тях вдигането на цената на цигарите със сигурност ще доведе до намаляване на пушачите у нас.
Макар че във Франция, например, където през последните години цената на цигарите се е вдигнала 5 пъти заради постоянните увеличения на акцизите, тютюнопушенето продължава да е високо. Според последните данни на Евробарометър от 2021 година, Франция е с един от най-високите акцизи на цигарите, но е на 5-то място по тютюнопушене (28%), а преди нея са Гърция, България, Унгария, Латвия, Чехия и Румъния. Резултатът от високите акцизи, както е във Франция, може да се отразят и в сериозен ръст на незаконната търговия, а не в сигурно намаляване на тютюнопушенето.
Според проверка на Dir.bg, днес служебното правителство публикува проектите на данъчни закони, в които липсва предложение за увеличение на акциза за тютюна. Напомняме, че четворната коалиция от "ПП", "Демократична България", "БСП" и "ИТН", управлявала до лятото, опита да прокара увеличение на акцизите през юли 2022 г., но то не беше одобрено.