Всички спим. Дори и тези, които твърдят обратното - просто така функционира организма ни. Изключвайки дишането, сънят води класацията на физиологични процеси, без които не можем, последван от консумация на вода и храна. Въпреки рекорда на ученик от САЩ преди повече от половин век за 11 дни в будно състояние, след 4-тия ден мозъкът доказано добива тежки необратими когнитивни и физиологични увреждания. Липсата на сън се отразява както на мозъчната дейност, така и на сърцето и ендокринната система. В човешката история убийството чрез лишаване от сън се счита за едно от най-тежките изтезания.

Защо не можем да умрем от безсъние?

Защото организмът ни има система за протекция. Всички жизненоважни процеси се командват от мозъка и когато нашето, човешко поведение, възпрепятства нормалната работа на обмените процеси, се включват компенсаторни механизми. Те са генетично и еволюционно развити, за да съхранят живота.

Какво означава това?

Много хора твърдят, че не спят от седмици, месеци, години. Те спят, но понякога не разбират, че са заспали. Сънят не идва непременно с пижама, сънища и сутрешна прозявка. Съществува спане с отворени очи, несъзнавани дремки, състояние на пълен ментален покой в среда на чужда активност. Пациенти с тежка инсомния съобщават за епизоди на тотална загуба на спомен за периоди от по 20 минути; други продължават уж да гледат и слушат телевизора, но не реагират на стимули като допир или въпрос от близките; трети просто дремят. Мозъкът винаги намира своя начин да достигне дълбокото ниво на сън, което му е необходимо.

А защо му е необходим на мозъка сън?

Това, което се знае до момента, е, че по време на различните фази на съня мозъкът задава различни команди на организма и го подлага на различен режим. Бидейки команден център, той буквално поправя биохимичните грешки, натрупани през деня и се освобождава от токсините. По време на сън се забавя сърдечната честота, работата на жлезите с вътрешна секреция, перисталтиката, уринарният тракт, тоест, метаболизма. В същото време, единствено във фазата на дълбок сън мозъкът се изчиства от всички вредни натрупани отпадни вещества в него, като бета-амилоид и тао-протеини, отговорни за когнитивни дисфункции и асоциирани със заболявания като амилоидоза, Алцхаймер и таопатии. Доказано е, че за 20 минути дневна дрямка, мозъкът може да навлезе в тета вълни (дълбок сън), при който да "изчисти" отпадните си продукти, които преминават кръвно-мозъчната бариера и се изхвърлят от организма. Това е една от причините дневните дремки да имат толкова живителен ефект.

Да се събудиш уморен

Освен безсънието, другият най-често срещан проблем е ненаспиването. Някои хора прекарват повече от 8 часа в състояние на сън, но се събуждат изтощени, нервни и потиснати. Причината е в качеството на съня. Както вече споменах, дълбокият сън е този, при който мозъкът се възстановява. Не всяко спане обаче достига до него. Отговорна роля за това играе мелатонинът. При свръхвъзбудимост, нарушен циркаден ритъм, липса на режим, силен стрес, хормонални промени, особено в периода на менопауза, както и при възрастни хора този хормон или е с намалени нива, или не може да се участва активно в процеса на заспиване.

Мелатонинът е фоточувствителен и се отделя само на тъмно. Можем ли да излъжем мозъка си като затворим очи? Не, не можем. Клепачите са пропускливи, а очите ни са част от мозъка и през ретината се предават светлинни импулси, които отчитат количеството светлина. Любопитен факт е как са протектирани животните, които спят на лунна светлина. Гъстата козина и двойния клепач при влечугите ограничават притока на светлина. Хралупите, храстите и гнездата допълнително ограничават светлината, но при все това пернатите спят с глава под крилата, а повечето бозайници - свити на топка, с глава към земята. Човекът обаче... с изобретяването на огъня и електричеството постепенно модифицира живота си така, че днес вече е превърнал качествения сън по-скоро в изолирано явление, отколкото в рутина.

Разбиване на порочния кръг

В състояние на безсъние, прекъсване на съня или повърхностен сън механизмите на възстановяване не работят. Натоварва се работата на сърцето, стимулира се отделянето на стресови хормони от надбъбречните жлези, а те от своя страна се натрупват като депа в мастната тъкан, заради невъзможността да се преработят изцяло заради свръхпроизводството им. Стресовите хормони и затлачването на токсините в мозъка създават чувство на тревожност, увеличават нервното напрежение, водят до депресии и водят до когнитивни нарушения. Създава се порочен кръг, който влошава качеството на съня, а то - до повишаване на артериалното налягане, натрупване на излишни килограми, усилване на болковия синдром и възбудимостта на нервната система. А състоянието на нервната система е в основата на съня.

При съвременния начин на живот и стресогенните фактори на околната среда приема единствено на мелатонин не дава задоволителни резултати, защото той не действа върху нервната система. Сънотворните лекарства поддържат и увеличават фазите на съня, при които има физическо отпускане и забавяне на физиологичните процеси, но за съжаление, възпрепятстват дълбокия сън. Същото е и действието на целия арсенал медикаменти за нервната система, включително антидепресантите. Това е причината въпреки продължителното им действие (над 7 часа), хората да се будят замаяни и отпуснати.

На нашата географска ширина обаче виреят лечебни растения, които имат свойството да разрешат този проблем и да разбият порочния кръг на безсъние - нервно напрежение. Сред тях са глог, маточина, валериана и пасифлора. Действието и на четирите е сходно, но в комбинация ефектите им се усилват. И четирите природни продукта имат отношение към нервната система чрез седативния си ефект, повлияват сърдечната функция и артериалното налягане, потискат изявата на симптоми в периода на менопауза и подобряват качеството на съня. Подобен е ефектът и на витамин В6, който най-често се комбинира в мелатониновите продукти.

Иновативно решение на проблемите със съня, което възстановява организма

Източник: Phoenix Pharma

Единствено по рода си и от скоро в България е присъствието в аптечната мрежа на хранителната добавка Ойоно нощ, представена от PHOENIX фарма. Предимството на новата технология пред останалите поликомпонентни мелатонинови препарати е, че таблетката на Ойоно нощ е трифазна. Тя така и изглежда. По този начин се контролира процеса и времето на активиране на съставките, които ако се излеят едновременно в кръвта, това ще доведе до бързото им преработване и изхвърляне от организма, а и всяка съставка има различен плазмен полуживот (времето, в което концентрацията на веществото намалява наполовина).

Източник: Phoenix Pharma

В 1 фаза се доставя незабавния ефект от мелатонина, валериана и витамин В6. Само 10 минути са необходими, за да се активира действието им. Условията са както при всички мелатонинови продукти - след прием на таблетката се ляга и се гасят всички лампи!

Валерианът влияе положително при състояния на потиснатост, нервно напрежение и безсъние. Намалява главоболието, когато е на нервна почва. Подобрява работата на сърцето, понижава кръвното налягане и намалява ускорения пулс.

Витамин В6 участва в биосинтезата на невротрансмитери като по този начин има отношение към развитието на когнитивните функции, като мисловни процеси, памет, концентрация и т.н. Приет вечерно време успокоява натрапливи и тревожни мисли, сваля напрежението от психическа преумора.

2-рата фаза на таблетката осигурява дълготрайно контролирано, забавено освобождаване (образуване на депо) на мелатонин и съставки от екстракти на пасифлора. След доставяне на нужната концентрация на мелатонин в първата фаза и стартиране на фазата на съня, втората осигурява поддържане на ефектите на веществата 8 часа и осигурява спокоен сън.

Пасифлората е естествен антидепресант, който се използва за терапия на тревожност и нервна възбуда. Тя повишава нивото на гама-аминомаслената киселина (GABA) в централната нервна система - невромедиатор, който намалява мозъчната активност и има седативен (отпускащ) ефект. На тази база клинични изпитвания доказват спад на нивата на тревожност при пациенти, на които им предстои операция и отчитат подобряване качеството на съня. И не на последно място: пасифлората е и мускулен релаксант, който действа върху заспиването и продължителността на съня и след тежко физическо натоварване.

3-та фаза в таблетката при Ойоно нощ е свързан с продължителността на освобождаване на активните съставки на глога и маточината, които работят върху качеството на съня и благоприятстват непрекъснат сън.

Глога съдържа над 15 флавоноидни съединения, които имат съдоразширяващо действие, поддържат нормалната циркулация на кръвта и оросяването на мозъка, което е особено ефективно при пациенти със сънна апнея. Намалява възбудимостта на нервната система и отново действа изключително добре при симптоми, свързани с климактериума.

Маточината е натурален сънотворен продукт с изявени седативни качества. Нейния механизъм на действие, подобно на този на пасифлората, е свързан с подобрените ефекти върху сигналните пътища на невротрансмитера GABA, а розмариновата киселина в маточината намалява нервната възбудимост.

Маточината подсилва също когнитивните функции и забавя невродегенеративни процеси, като различни форми на деменция, вкл. Алцхаймер. Отразява се благоприятно върху фокуса, обработката на информация и паметта.

Източник: Phoenix Pharma

Ойоно нощ допринася за качествения ни сън като улеснява бързото заспиване и осигурява спокоен и непрекъснат сън. Таблетките са без ефект на привикване, без глутен и лактоза, веган и за разгръщане на пълен ефект за качествен сън е нужно поне 2-седмичен прием.

Повече за добрия сън може да прочетете на oyono.bg

Ойоно нощ е хранителна добавка. Не превишавайте препоръчителната дневна доза от 1 таблетка дневно. Да не се използва като заместител на разнообразното и балансирано хранене. Да се съхранява на място недостъпно за деца. Т222202353/23.6.22


Материалът е подготвен със съдействието на Phoenix Pharma.