Нуждата от задълбочен дебат във време на разделение намира телевизионен формат
Предаването "Директно" на Bulgaria ON AIR вече ще изправя носителите на различни мнения в открит дебат
"Във време на разделение, на бърза информация, на потока в социалните мрежи, в които всичко изчезва бързо, имаме нужда от дебат. Задълбочен дебат. Като журналисти ние трябва да сме ангажирани да помагаме на обществото да се ориентира в голямото количество информация, скандали и разделение, което вече е на различни нива" - това коментира дългогодишният журналист и водещ, носител на десетки награди за своята работа Димитър Абрашев. Той и останалата част от екипа на предаването "Директно" на Bulgaria ON AIR забелязват тази необходимост от дебат и екипът на политематичната телевизия решава да търси къде е истината, изправяйки носителите на различните мнения в открит дебат. Това ще стане в рамките на нов формат на предаването.
Докато горещите събития на дневен ред разединяват обществото у нас, ето какво каза за новия формат на предаването Димитър Абрашев:
Как се роди идеята за новия формат на "Директно" и каква е причината за промяната?
Новият формат дойде съвсем естествено като концепция, защото нуждата от дебат не само в телевизионния ефир, но на национално ниво, е сериозна. Отне ни месеци подготовка, но от 14 октомври вече е факт - "Директно" ще търси още повече позиции, а и аргументи. Целият ни екип има сериозна задача, защото предаването "Директно" е една от емблемите на телевизия Bulgaria ON AIR.
То е в ефир почти от самото създаване на телевизията. За тези над 10 години събеседници бяха както експерти, политици, общественици, артисти, така и хора, които работят за конкретна кауза или чиято идея е оставала неразказана заради потока на новините. Ще запазим този елемент, защото колкото повече мнения се чуват по дадена тема, толкова повече елиминираме риска от фалшиви новини и пропаганда в една или друга посока. В новия формат на предаването отново ще присъстват мнения на различен тип хора. Целта е сега да съберем подготвени експерти, но с различна визия по конкретна тема.
Давате трибуна на двете противоположни гледни точки - защо две? В сложната политическа обстановка и обществено значимите проблеми у нас, може ли едно нещо да бъде само черно или бяло?
Казваме две, защото сме свикнали да чуваме само "ЗА" и "Против", но всъщност има и балансирани мнения, не само такива на крайностите. И съм сигурен, че това тепърва ще става ясно. Независимо как ще го наричаме - черно, бяло или цветно, всеки проблем, всеки детайл има своята конкретна визия. Все пак монетата има три страни.
През последните години светът около нас сякаш се поляризира все повече и повече - разделяме се на ваксъри и антиваксъри, на хора, вярващи в мерките срещу Ковид и такива, които ги отричат, на привърженици на Украйна и такива, които подкрепят Русия... това са само част от хилядите теми, които ни разделят като общество. Според Вас как можем да намалим това разделение? Целенасочено ли е това или е просто продукт на времето, в което живеем?
Разбира се, че на моменти е целенасочено и от това позитив извличат тези, които използвайки разделението, печелят част от масата. Ако наричаме това, което описвате като "РАЗДЕЛЕНИЕ", то трябва обезателно да кажа, че винаги ще се намери човек с друго мнение. Няма нищо лошо в това повече хора да излагат тезите си, но да бъде с аргументи. Винаги съм вярвал, че критично мислещите знаят как да разберат, когато някой говори небивалици. Въпреки това наша е мисията като журналисти да бъдем критичната маса, която да поставя под съмнение голи твърдения, търсейки истината. И да насърчаваме хората да го правят също.
А смятате ли, че можем да бъдем по-единни?
Можем, но няма обяснение защо не искаме. Мога да дам много примери на политици и общественици, които направиха какво ли не, за да има някакво единство. Не се получи. Това може би е феномен, който някой ден историците ще изследват.
През 2023 година получихте принос за активно отношение към темата за домашното насилие - как би изглеждала темата в новия формат на "Директно", има ли две гледни точки и какви са те?
Както вече казах, по всяка тема има дори повече от две гледни точки. А темата за насилието, заедно с проблемите в здравеопазването, образованието, сигурността, остава като силно застъпена. Говоренето по темата за насилието има много нюанси, много страни, на които трябва да бъде обърнато внимание, за да се стигне до решение. Това ще правим ние във всеки един аспект.
Гостите ще отговарят на "неудобните" въпроси, разкажете ни чии ще бъдат тези въпроси - неудобните въпроси на държавата, парламента, на гражданите или на някой друг?
Никога не сме разделяли гостите си. В крайна сметка едно от постиженията на демокрацията е възможността да имаме мнение и да се интересуваме и питаме. В работата си ние се водим от това, което е важно за обществото, от въпросите, чиито отговори са ни нужни като нация, за да бъдем по-добре утре. Другото е инерция, по която е най-лесно да се движим, без съпротива. Но така не стигаме до никъде.
Познаваме ви като водещ на Bulgaria ON AIR и виждаме, че предаването дава гласност на различни благородни инициативи и обществени проблеми- кои са Вашите каузи, към които се чувствате лично отговорен?
Една от тях е борбата с домашното насилие, за която вече говорихме. Проблемът е много сериозен. Дори повече от това, което можем да си представим. Разказвали сме и за много други каузи, които са особено чувствителни - в медицината, в образованието, в политиката. Навсякъде има каузи, зад които човек може да застане. Нужна е само ясна позиция и желание. От дивана нищо не се получава, освен да обвиняваме другите просто така.
Ще станем ли свидетели на директен сблъсък между водещия Димитър Абрашев и гражданина Димитър Абрашев?
Работя тази професия от 1996 или 1997 година. Никога не съм си позволявал пристрастия да ме водят в работата. Мои учители са едни от най-големите имена в журналистиката. Не планирам да ги засрамя.
Разкажете ни кой е Димитър Абрашев извън малкия екран? Какво не знаем за Вас?
Често мълча. Тишината ме зарежда. Отскоро имам ново хоби и още се опознаваме, но личи, че си пасваме. На фона на всичко това не ми остава много време да "избухвам" с 5-годишния ми племенник. Това е минус.
Пътувате много и сте опознали различни култури - над какво според Вас трябва да работим българите и кое трябва доблестно да пазим в родната си култура?
Тъжно е, че това, което страната ни предлага често остава загърбено. Но това има своето обяснение. Не аз съм този, който ще посочи грешките, които са допуснати до момента. Всеки от нас знае отговорите. Знам, че много малко трябва да бъде направено в тази посока. И всичко започва с волята, а не с "това не ме касае, да се оправят".
НАЙ
Изтече списък с ангажиментите от Споразумението за сътрудничество с Украйна
Невиждани задръствания на АМ "Тракия", тежка е обстановката при тунел "Витиня"
"Най-агресивният критик на исляма": Кой е нападателят от Магдебург
Километрично задръстване на "Тракия" след катастрофа, аварирали тирове блокираха "Хемус
Нинова обяви името на новия си проект - "Непокорна България" със символ орел
Изтече списък с ангажиментите от Споразумението за сътрудничество с Украйна
Украйна е изправена пред трудни решения заради острия недостиг на войски
Нинова обяви името на новия си проект - "Непокорна България" със символ орел
Зеленски обеща още удари срещу руски военни обекти
"Най-агресивният критик на исляма": Кой е нападателят от Магдебург