Нови разкрития за "Хемус": 60 млн. лева изнесени кеш в сакове и чували
Превежданите авансово суми за строителството на магистралата са се движили между различни фирми, имало и кухи такива. Имало опит да се крият документи
"От близо 84 млн. лева за Лот 5 на магистрала "Хемус" 60 млн. са изнесени кеш в сакове и чували" - това обявиха от главна дирекция "Национална полиция" на брифинг, на който министърът на вътрешните работи Бойко Рашков, други служители от системата на МВР, директорът на ДНСК Влади Калинова, арх. Иван Шишков, зам-министър на регионалното развитие и шефът на НАП Румен Спецов изнесоха данни от проверката на строежа на аутобана. По нея за месец и половина са разпитани близо 200 души, а екипът проверяващи е бил от близо 60 души.
Още по темата
Основаната част от парите за строежа на магистрала "Хемус" са платени авансово на фирми, като за част от лотовете няма разрешително за строеж, а по други не е извършена никаква дейност, каза пред медиите директорът на националната полиция Станислав Станев.
Парите минавали през буферни фирми, после отивали в други дружества или т. нар. кухи фирми на слабоимотни граждани. Въпросните дружества били регистрирани ден по-рано с капитал от 2 лева. Лицата, на чиито имена са регистрирани тези фирми, били извиквани, подписвали документи, пълномощни и получавали по няколко стотин лева. Така по сметките на кухи фирми са преведени 60 милиона. Парите били изтеглени още в деня на тяхното постъпване на транзакции по около 1 милион. Пренасяли ги в чували и сакове. МВР вече знае кои са тези лица, които са взели парите в сакове, обяви главният секретар на МВР Петър Тодоров.
Във фирмите-фантоми са назначавани фиктивно служители. Няколко дни след постъпването на парите, въпросните служители били преназначавани в друга куха фирма. Част от тези хора през това време са били в чужбина и изобщо не знаели, че данните им са използвани.
По лот 4 са платени 77,5 млн лева. Автомагистрала "Хемус" е получила авансово над 72 милиона. По лот 5 са платени 91 милиона, а фирмата "Водно строителство" в Благоевград е получила авансово 84 милиона. По лот 6 от осигурени 101 милиона, "Европейски пътища" АД са получили 96 милиона. За 7, 8 и 9 лот, където нищо не е направено, са осигурени над 1 млрд. лева. без ДДС. Част от тях също са преведени авансово на фирми.
ГДБОП е проследила парите по лот 5. Парите отишли във фирма по инхаус процедура, каза директорът на дирекцията Калин Стоянов. Междувременно в ГДБОП е постъпила информация, че се подготвя унищожаване на документи. Затова спешно на 17 адреса в София, Видин, Монтана и Благоевград започнали обиски и изземвания. Задържани са били 14 души, а всички материали вече са докладвани на прокуратурата.
Вътрешният министър Бойко Рашков коментира, че "авторите на това, което се е случвало, са се изпокрили": "Строител под прикритие работи непосредствено на магистралата. Не знаем кой е отговорният за качеството на това строителство. Нито има строителни книжа, нито има явен строител, който да е поел ангажименти за качество".
"Току-що получихме информация, че някой от тези, подобни на превеждащия по 21 млн. в ОАЕ планират да направят среща в Гърция тези дни, оттам да критикуват служебното правителство и в близките дни да организират протест с тежките пътни машини в центъра на София", добави Рашков.
"Огромни бюджетни средства са преминали в техни ръце, без да е ясно къде се намират тези десетки милиони средства на българския данъкоплатец. Те не са средства на Бойко Борисов и неговото правителство, а на българския данъкоплатец. Къде са отишли - в чии ръце са стана ясно. Как са разходвани - не е ясно. Във всеки случай не за магистрала "Хемус", добави вътрешният министър.
Бойко Рашков каза също, че в областта на Търговище около 600 метра от магистралата се е срутила, като по думите му в момента тази насипна част се изгребва от тежки машини. Участък, който министърът напомни, че неотдавна е бил инспектиран бившия премиер. "Кой ще плати сега ремонта на строителството на "Хемус" в този участък? Коя е отговорната фирма, изграждала този участък. Няма ли пак да го плати българския данъкоплатец?, попита той и препрати медиите да попитат това Борисов.
Според Рашков "трябва да се постави въпросът на бившия министър Николай Нанков и бившата министърка Петя Аврамова продължават ли да поддържат критичния тон към сегашното ръководство на МРРБ, или не".
Вътрешният министър коментира и действията на прокуратурата.
"Искам да кажа няколко думи за братската на ГЕРБ държавна организация, наречена Прокуратура на Република България. Вчера, струва ми се, чух една великолепна говорителка на прокуратурата да казва, че не може да се провежда разследване, успоредно МВР и Прокуратурата за едно и също нещо", заяви той.
"Прокуратурата извършва разследване на нещо по отношение на магистралите, което е квалифицирано като безстопанственост по член 219 от НК. Службите на МВР осъществяват разследване на други престъпления. И се пита в задачата дали прокуратурата осъществява разследване и за извършване на строителство без спазването на законите в страната. Питайте го Гешев, питайте Сийка Милева или някой друг. И накрая има ли лице, привлечено като обвиняем от прокуратурата, и има ли лице, привлечено като обвиняем от МВР. Няма такива лица. Следователно за Римското правило изобщо няма място да се коментира - няма подобни предпоставки", допълни той.