Нинова: От 93 са ремонтирани 10 язовира, но са незаконни и нямат проекти
В бюджета има свръхпечалби, които могат да се използват за компенсиране на икономиката, казва вицепремиерът
През 2018 г. са дадени 500 млн. лв. за спешни ремонти на 93 язовира. Проверката на министерството показва, че от тях са ремонтирани само 10. ДНСК ни даде доклад, в който се казва, че и 10-те ремонтирани язовира са незаконно ремонтирани, защото нямат проекти, не са подали документи, не са им одобрени тези документи. Това заяви вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова пред БНТ.
Тя увери, че виновните за това ще бъдат разкрити, а цялата информация ще стане публична, след като приключи и проверката на прокуратурата.
"Днес обсъдихме с работодателските организации възможните мерки за компенсации заради мораториума - те предоставиха своите предложения. Мерките за компенсации на бизнеса заради ковид кризата, които бяха гласувани до края на ноември, ще бъдат в сила и през декември", добави тя.
В Министерския съвет има готовност да бъдат обсъдени компенсации и за работодателите в енергийната сфера.
"Към бюджета има натрупани свръхпечалби от производителите и търговците на ток, които могат да се използват за компенсиране на икономиката - и в АЕЦ "Козлодуй", и в НЕК. Това е практика, която няколко европейски държави вече въведоха - прибраха част от тези свръхпечалби в своите бюджети чрез дивиденти или вдигане на дивидентите. Справедливо е част от тези пари да бъдат върнати на хората и фирмите, от които са взети", каза още вицепремиерът.
Нинова подчерта, че мораториумът трябва да върви и с компенсации за електроразпределителните дружества, ЕСО и ВиК-дружествата.
"Привърженик съм на мораториума на цените и на МС бях една от тези, които настояваха да го има. Знам какви са аргументите против, има и разумни аргументи. Първата грижа са домакинствата, които от 1 януари нямаше да могат да поемат този удар. Втората грижа е компенсациите за икономиката и фирмите - третата за за електроразпределителните, ЕСО и ВиК-дружествата и четвъртата мярка, която мисля, че трябва да се вземе, е увеличаване на доходите", каза тя.
"Трябва да използваме времето, в което мораториумът е в сила, за промени в Закона за енергетиката", категорична е Нинова. Освен това ще има промени в персоналния състав на КЕВР, тъй като част от членовете му са с изтекли мандати.
"Част от задачата ни през тези три месеца е с помощта на експертите да видим какво може да се промени в тези нормативни актове, по които КЕВР определя цената - как да се намалят разходите да се оптимизират структурите", обясни Нинова.
"Завършването на газовата връзка между България и Гърция ще помогне за овладяването на високите цени, но не е единственото решение", смята вицепремиерът.