Народното събрание одобри правилата за избор на нови членове на Съвета за електронни медии. Процедурата предизвика размяна на обвинения между управляващи и опозиция за състоянието на медиите, предава БНР.

Парламентът подкрепи предложените от медийната комисия стари правила за условията и реда за предлагане, изслушване, избор на кандидати за двамата нови членове на СЕМ.

От ГЕРБ заявиха, че преди да се реформира медийното законодателство не трябва да се пристъпва към избор на членове на медийния регулатор.

Депутатът от ГЕРБ Радомир Чолаков видя връзка между правилата и предстоящия избор за нов генерален директор на БНТ и даде заявка да внесе промени в ЗРТ.

"Мнозинството в този парламент каза, че ще прави реформи, но не прави реформи. То просто овладява структурите на държавата такива, каквито са, и назначава свои хора на съответните позиции", каза Чолаков.

Управляващите остро реагираха. Мирослава Петрова от ПП отхвърли твърденията на ГЕРБ и подчерта, че в случая има срокове, има изтичащи мандати и ще се върви към прозрачна процедура.

"И БНТ повече никога няма да бъде това, в което я превърнахте вие, лост", каза Петрова.

Социалистът Александър Симов директно заговори дали в този вид въобще е необходим СЕМ.

"По никакъв начин не мога да приема партията, която 12 години грубо кадрува в СЕМ, която слагаше кадри с дипломи 3,89 , сега в момента да ми държи моралната претенция за това какво ще се вложи. При всички положения ще е по-добро", коментира социалистът.

Правилата предвиждат предложенията за кандидатите за двама членове на СЕМ да се правят от народните представители и от парламентарни групи до медийната комисия в седемдневен срок. Изискването е кандидатите да имат опит в електронни медии, съобщения, журналистика, право или икономика.

Допуснатите кандидати ще бъдат изслушани в ресорната комисия, като окончателният избор ще е в пленарната зала. В края на април изтичат мандатите на двама от членовете на СЕМ - София Владимирова и Розита Еленова, и двете от квотата на НС.

Депутатите трябва да обновят състава на регулаторния орган, защото през май съветът трябва да започне процедура по избор за нов директор на Българската национална телевизия (БНТ). Мандатът на Емил Кошлуков изтича в началото на юли.

Засега не са известни имената на претендентите за съвета, но и от четирите формации в управляващото мнозинството заявяват, че имат подходящи хора и ще предложат свои кандидати.

Петимата членове на Съвета за електронни медии се избират или назначават за срок шест години - трима се избират от Народното събрание, а двама се назначават от президента. Съставът се обновява през две години от квотата на Народното събрание и през три години от квотата на президента.

На 27 април изтичат мандатите на двама от петимата членове на СЕМ - Розита Еленова и София Владимирова, избрани от парламента. Мандатът на председателя на регулатора - Бетина Жотева, която беше назначена през 2016 година от президента Росен Плевнелиев, също е изтекъл.

Останалите двама членове са Галина Георгиева (избрана от парламента по предложение на ГЕРБ през 2019 година) и Соня Момчилова (назначена от президента Румен Радев през лятото на 2021 година). Мандатът на Георгиева е до 2025 година, а на Момчилова - до 2027 година.