На днешния 4 февруари отбелязваме Световния ден за борба с рака, а цитираната в заглавието статистика показва, че проблемът с превенцията и лечението на онкологични заболявания у нас остава нерешен и често коства животът на хиляди българи. Ситуацията се усложнява още повече заради пандемията от коронавирус, която затруднява здравната система като цяло.

През последните две години COVID ни показа две неща в здравен аспект. Първо - голям процент от българите страдат от хронични болести и второ - болните имат лош контрол над заболяванията си.

В развитите страни скрининговите програми и профилактиката са държавна политика, докато у нас това съвсем не е така. Известно на всички е, че ранната диагностика на всяко заболяване е ключова за контрола и лечението. Това важи с пълна сила и за онкологичните заболявания.

Защо онкологичните заболявания могат да са толкова коварни?

Ракът не е едно заболяване. В него влизат близо 200 болести. Затова е и трудно да се изработи единен терапевтичен метод или ваксина. Съвременните терапии, базирани на разчитането на човешкия геном и персонализираната медицина увеличават сериозно преживяемостта при онкоболните в сравнение с допреди 20 години. През 1900 г. само 5% от болните с рак са имали 5-годишна преживяемост, докато днес тя достига до 80-90%.

снимка: NM Genomix

Медицинската онкология е постигнала много в лечението на рака. Днес диагнози като карцином на гърдата, меланома, рак на шийката и тялото на матката, рак на щитовидната жлеза и карцином на простатата се лекуват с най-висока успеваемост. Благодарение на трансплантацията на хемопоетични стволови клетки онкологичните заболявания на кръвта също бележат изключителни резултати.

   

Има обаче видове рак, които са агресивни и при тях неблагоприятното развитие изпреварва ефекта от терапиите. Това са рака на белия дроб, рака на стомаха, злокачествените тумори в мозъка, колоректалния карцином и рака на панкреаса. При тях ранната диагностика е от изключително значение.

Според данни на СЗО през 2020г. България е отчела над 36 000 случаи на новодиагностициран рак, а близо 20 000 не са успели да се преборят с него. При мъжете простатния и колоректален карцином, заедно с рака на белия дроб са най-често срещаните онкологични патологии, докато при жените ракът на гърдата е с два пъти по-голяма честота от рака на шийката и тялото на матката, последван от рака на белия дроб.

В смъртността обаче има съществена промяна на показателите: при мъжете най-голям е делът на белодробен рак, а при жените - на карцином на гърдата. Това, което прави впечатление е, че в репродуктивна възраст най-много смъртни случаи при мъжете има при рак на белия дроб, при злокачествени образования в мозъка и в централната нервна система, и при рак на панкреаса. При жените разпределението е: гърда, шийка на матката и бял дроб.

Педиатричната възраст е високорискова за онкологични заболявания на кръвта и централната нервна система. През 2020г. 32 деца са загубили живота си от левкемия, тумори в мозъка и лимфом. Новодиагностицираните случаи са 201.

снимка: NM Genomix

Защо ви е тази статистика?

Защото има превенция, има и профилактика. Телата ни не са съвършени и различни фактори спомагат клетките в тях да допускат грешки в деленето си. Има някакви общи правила как да се храним, как да живеем, срещу какво да не се излагаме, за да намалим канцерогенния риск, но като цяло можем да направим изключително малко срещу факторите на наследственост, факторите на околната среда и собственото си ДНК. Сигурно няма човек на света, който да не посрещне новината за диагноза рак с мисълта "Ако можех да върна времето назад, щях да..." Не можем да променим миналото, но можем да избегнем бъдещето или поне да се въоръжим правилно срещу него и когато моментът дойде - да действаме.

Освен функционални изследвания при специалист и профилактични прегледи, медицинската наука и генетика ни предоставя възможност за тестване, което ще ни даде информация дали сме носители на гени, които могат да отключат рак, дали ще наследим от родителите си тежките им диагнози и дали децата ни са изложени на риск.

Не са много лабораториите, които извършват подобни тестове. В България един от пионерите в тази област е компанията "НМ Дженомикс", която вече над 10 години извършва само най-високо стандартизирани тестове в сертифицирани лаборатории в Европа и в САЩ - фактор, който не е за подценяване, защото от качеството на проведения тест зависи резултата, а той определя бъдещето на тестваното лице.

снимка: NM Genomix

Какви са тестовете за превенция на рака?

GenomeBreast е генетичен кръвен тест, който показва предразположеност за рак на млечната жлеза. Той е изключително препоръчителен за жени, които имат фамилна обремененост. Изследваните в този тест два гена BRCA1 и BRCA2 дават индикация и за карцином на яйчника, панкреаса, простатата и злокачествен меланом. Тестът е препоръчителен и при диагностицирано вече заболяване на гърдата или яйчника за проследяване ефективността на терапията.

Ако в една фамилия има носителство на злокачествени образувания при повече от един член или на такъв под 50-годишна възраст, Американската национална ракова мрежа препоръчва да се направи тестът OncoRisk или OnkoRisk+ , които проследяват съответно 18 и 81 гена, отговорни за различни видове карциноми и злокачествени синдроми, като рак на гърда, яйчници и матка, дебело черво, стомах, простата, панкреас, мозък, бъбреци, феохромоцитома и параганглиома.

Споменатите тестове могат да се прилагат без ограничение във възрастта, което ги прави достъпни и за деца в най-ранна възраст.

Какво да предприемем, когато диагнозата е факт?

Хистопатологичното изследване от тъкън представлява субективен визуален анализ на клетки, което изцяло зависи от експертизата на патолога. НМ Дженомикс предоставя възможност за второ, специализирано мнение в Института по клинична патология в Байройт. И не само това: изследването Майнтрак оценява индивидуалния отговор на пациента към конкретна терапия като третира туморните клетки с различни химични агенти. Това дава възможност да се селектира най-подходящото лечение за конкретния пациент.

OncoSelect е друго кръвно изследване, което дава възможност да се предприеме най-ефективното лечение, когато биопсията не е опция. OncoDNA дава подробна информация за тумора на молекулярно и генетично ниво, въз основа на което може да се прецезира терапията, а OncoDeep изследва туморна тъкан, която дава информация за действието на текущата терапия върху раковите клетки.

Информираността е сила, която ни дава предимство пред биологията. Дали ще надхитрим рака е донякъде битка с много неизвестни, но борбата за живот си заслужава. Още повече когато цената е капка кръв.

 

* съдържание на NM Genomix