Това съобщиха главните технически директори на "Мобилтел" - Александър Кухар, и на "Глобул" - Апостолос Пагуцос, както и главният оперативен директор на "Виваком" - Тимос Цоканис, информира пресцентърът на "Мобилтел".
На работна среща късно вчера те са обсъдили основните цели и елементи на бъдещата стратегия, в съответствие с препоръката на министър-председателя Бойко Борисов за предприемане на конкретни мерки за информиране на обществото по темата, предаде БТА.
Стратегията предвижда кампания за разясняване принципите на работа на мобилните мрежи, действащите нормативи в тази област в България и най-добрите европейски и световни практики. Съвместните действия на трите компании произтичат от общото им разбиране, че комуникационна стратегия е необходима, за да се повиши информираността на гражданите по темата за електромагнитните полета. Целта на документа е чрез лесно и достъпно предоставяне на разбираема експертна информация да бъдат оборени митовете за базовите станции и да бъдат разсеяни притесненията сред обществото.
"Хората не биха били обезпокоени, ако имаха достатъчно информация по темата. Затова нашата задача е да информираме обществото за безопасността на базовите станции, използвани от мобилните оператори. Нали не смятате, че като специалист в тази област, щях да не се разделям с мобилния си телефон по цял ден, ако имах информация за някакви негативни ефекти? Щях ли да оставям детето си да играе с телефона ми, ако се страхувах?", казва Александър Кухар, цитиран от пресцеентъра на "Мобилтел".
Представителите на трите мобилни оператора са решили да работят за среща с междуведомствената работна група, назначена от Бойко Борисов, на която е възложено да анализира европейските практики за санитарни минимуми и ограничения при изграждане и експлоатация на базовите станции.
Операторите са готови да окажат пълно съдействие по изготвянето на доклада на работната група за състоянието на нормативната уредба в България и припомниха, че у нас действат много по-строги законови и здравни норми от тези в другите страни-членки на Европейския съюз (ЕС).
Действащото законодателство у нас налага далеч по-рестриктивни мерки, като в България се спазва максимално допустима стойност на излъчване, която е над 45 пъти по-стрoга от приетата в останалите страни от и извън Евросъюза. В този смисъл, българските телеком оператори стриктно се придържат към далеч по-взискателни норми, се казва още в съобщението.