България трябва да положи много усилия, за да бъдат приобщавани бесарабските българи, особено младите, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев в сутрешния блок на БНТ "Денят започва". Поводът за гостуването му беше Денят на бесарабските българи, който се отбелязва днес.

По думите на Кирил Вълчев, страната ни има тежък демографски проблем, а в Бесарабия все още има големи семейства, в които говорят на български, за които България е мечта.

Трябва да помогнем тези деца да учат в България, допълни той, защото ако те завършват в България, те могат да останат и тук. Но трябва да мислим и за земите, в които те живеят, за Украйна, за времето след войната, когато тя трябва да бъде възстановявана и тези хора ще помогнат мирния живот там да бъде възстановен, посочи още Вълчев.

В събота, на Димитровден, БТА беше сред организаторите на честването на Деня на бесарабските българи в Одеса. За съжаление, каза още Кирил Вълчев, който от началото на войната в Украйна е посетил страната вече девет пъти, до края на празничната програма са прозвучали четири сигнала за въздушна тревога.

"Последната беше в края на концерта на Деси Добрева, която се съгласи, въпреки рисковете, да дойде и да пее в централния градски парк, срещу националния пресклуб на БТА, направи го и безвъзмездно, за което съм ѝ много благодарен, заедно с още три състава от села в Одеска област", допълни Кирил Вълчев.

В Одеска област живеят 150 хиляди българи според официално преброяване от 2001 година, а по собствените им думи те са повече и си струва да се разказва за тези хора, каза още генералният директор на БТА.

Той отбеляза, че освен в Украйна, бесарабски българи живеят и на територията на Молдова, и припомни, че БТА има кореспондент и в Тараклия.

Струва си усилието България да влага повече и тя го прави и чрез БТА, допълни Кирил Вълчев и припомни, че 19-ата Световна среща българските медии през юни, организирана от агенцията, се е състояла в Одеса, в Болград и в Измаил.

Сред причините българите в Бесарабия да не могат да участват активно в политическия живот у нас и да гласуват на избори, освен войната в Украйна, е и че много от тях все още нямат българско гражданство и процедурите в България за доказване на гражданството по произход са доста затруднени, обясни Кирил Вълчев.

Генералният директор на БТА коментира и пресконференцията и представянето на последния брой на списание ЛИК в пресклуба на агенцията в Букурещ, по повод 155 години от създаването на Българското книжовно дружество.

"Ако погледнем председателите на книжовното дружество и след това на БАН, повече от половината са били на най-висшите постове в България - министър-председатели, председатели на Народното събрание, депутати", каза Кирил Вълчев.

Посланието е, че очевидно е време българите отново да се обърнат към хората на науката и духа да ги водят, посочи още той.