Кризисният щаб по ръководството на кмета на община Карлово Емил Кабаиванов се обърна с молба към всички, които могат да осигурят техника - багери, трактори, фадроми и самосвали, да се включат в почистването в най засегнатите райони от наводнението. Т

Щабът е анализирал състоянието на пострадалите селища към момента. Приоритетни за ликвидиране на последиците от наводнението са селата Богдан, Каравелово и Слатина. В тези населени места вече са се включили доброволци от цялата страна.

Тази сутрин единствената техника в Каравелово, която екип на БНТ видя на място, е един малък трактор, с който хора разчистваха двора си. Над 2 метра са наносите в някои от къщите. Хората споделят, че в дворовете им има рязани дървета, които придошлата вода е довлякла от планината.

От Министерство на отбрата съобщиха, че над 100 военнослужещи от Сухопътните войски и 50 от Военновъздушните сили се включват днес в преодоляването на последиците от големите наводнения в община Карлово с товарни автомобили с повишена проходимост и моторни резачки. Те ще действат в селата Богдан, Каравелово, Слатина и др. Работата на всички военнослужещи ще се ръководи от командира на 61-ва Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Деян Дешков.

Все още в село Богдан има къщи с откъснат достъп след наводнението. Има риск и за някои от тях да се срутят. Хората се притесняват, че няма да има достатъчно питейна вода. Няма и тежка техника, която да започне разчистването на стотиците кубици дървесина. Като основна причина за бедствието хората виждат изсичането на гори в Средна гора.

Тежка техника на аварийни екипи, Гражданска защита, военни и пожарна безопасност вече е на място в Трилистник, след като водата почти се оттече. Най-голяма е драмата на хората, чиито къщи са залети до половината с кал. Голям проблем остава и липсата на електричество. Изключително големи са щетите за селскостопанските производители. В едно от стопанствата тонове слъчноглед и пшеница са потопени.

Цяла нощ семейството на Йорданка Лалева е изпомпвало вода от къщата си. Нови електроуреди, мебели и покъщнина са унищожени. Успели са да спасят животните си.

"Вкарахме животните вкъщи, за да ги спасим от водата. Аз цялата бях до тук във вода. Тук ги качихме на мивката, ама мивката започна да се пълни. Моят син от тук ги вкара с баща му през прозореца, за да ги спасяваме. Помпата вадеше водата, по-малко вода да има. И те бяха мокри до коремчето", каза Йорданка Лалева пред БНТ.

Хората се питат не можеше ли да се предотврати бедствието, след като отдавна се знае за липсващата в близост дига на река Стряма.

"Това нещо се знае, от 2005 година е скъсана. Вижда се на гугъл мапс, дигата я няма до средата на нивата. До момента никой не е взел никакво отношение към този въпрос. Причината не е в бедствието, а в безхаберието".

Все още не е започнал описът на щетите, очаква се това да стане след оттеглянето на водата от къщите и дворовете.

Кризисният щаб в Карлово публикува и банкова сметка в помощ на пострадалите от наводнението села. Желаещите да помогнат могат да го направят по следната банкова сметка: IBAN: BG81FINV91508416025382, BIC FINVBGSF, ПИБ АД-Клон Карлово, ул. "Генерал Карцов"6, с код за вид плащане: дарения, помощи и други безвъзмездно получени суми от страната. Кризисният щаб благодари на всички организации и граждани, които помагат в този тежък момент.