Единият от освободените е собственикът на кораба "Св. Николай" Дойчин Дойчев. Според него фирмата му „Сийборн трейд” носи отговорност за сигурността на плаването, но не и за кокаина на кораба.

Другият пуснат от ареста е 37-годишният Руслан, който има криминално досие. За него се смята, че е от организаторите на транспортирането на наркотика от Южна Америка за Европа, набирал е и хора за екипажа на кораба „Св. Николай”.

Според разследващите и двамата са знаели с какво е натоварен корабът. В немалко от случаите, когато се подбира екипаж за съд, превозващ пратка наркотици, моряците знаят за онова, което ще се трафикира, коментира вчера вътрешният министър Цветан Цветанов.

Трима души бяха задържани в България в рамките на разследването. Христо Христов вече е освободен, съобщи вчера вицепремиерът. Бизнесменът Дойчин Дойчев, чиято фирма „Сийборн трейд” менажира кораба „Св. Николай”, беше арестуван от ГДБОП в Бургас.

Плавателният съд, заедно с екипажа, бе задържан на пристанище в Испания с три тона кокаин. В операцията са участвали и представители на италианската финансова полиция, които следили кораба в продължение на повече от две денонощия със самолет, оборудван със специална апаратура. В България акцията бе свързана с името на Ивелин Банев – Брендо, който е съден за трафик на дрога.

По този повод вчера Цветанов, без да посочва пряка връзка с един от „кокаиновите крале”, заяви, че част от хората, които са замесени, са се срещали с него.

Днес пък министърът на транспорта и съобщенията Ивайло Московски коментира, че задържането на българския кораб "Свети Николай" в Испания ще се отрази негативно на българския флаг, предаде БНР.

Министър Московски заяви, че не може да коментира подробности по следствените действия.

За съжаление се оказва, че корабът и моряците са българи. Надявам се следствието да се развива в такава посока, че по-голямата част от тях да се окажат невинни, т.е. ако може да се докаже че не са знаели, каза още Московски.