$1 трилион са щетите от киберпрестъпността
Нивото на киберпрестъпленията се увеличава. 1 трилион долара са щетите, които нанася киберпрестъпността на световната икономика, предупреди шефът на "Компютърни престъпления" в ГДБОП Явор Колев на конференция по информационна сигурност "Новото лице на дигитализирания бизнес".
По думите му вече и традиционните престъпления се извършват чрез високите технологии. Основната цел на киберпрестъпниците продължава да бъде кражбата на лични данни и придобиване на финансов ресурс, добави Колев.
На предишна конференция стана ясно, че кражбата на самоличност е най-често срещаното престъпление в интернет.
В ЕС само 12% от хората, които превеждат пари през Интернет са сигурни за данните си.
Кибератаките са пряка заплаха за функционирането на държавата като такава, каза зам.-министърът по транспорта и съобщенията Валери Борисов, предаде БТА. Въпреки, че темповете на използване на интернет и електронната търговия и електронното управление непрекъснато се увеличават, паралелно с този процес се увеличават и престъпленията в киберпространството. За сметка на това компютърните умения на потребителите остават на постоянно ниво, каза още той.
По изчисления на компанията "Ериксон" до 2020 г. мобилните устройства в света ще стигнат 50 милиарда броя, каза още Борисов.
Нужни са общи усилия за противодействие на този вид престъпления и затова ние си сътрудничим с Европол, Интерпол и колегите от страните от региона, каза пък зам.-министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев.
Пред журналисти той препоръча хората да не се опасяват за личните си данни от въвеждането на т.нар. "електронно ЕГН", защото информацията, която се въвежда в мрежите, е достатъчно добре криптирана и защитена.
Георгиев припомни, че това лято ГДБОП неутрализирана е най-мощната хакерска групировка в България - Cyber Warrior Invasion.
Преди дни стана ясно, че в ЕС се създава постоянен екип за незабавно реагиране при компютърни инциденти. В България пък ще се прави агенция по киберсигурност.