Георги Енев продължава да мълчи, съдът го остави в ареста
Пловдивският окръжен съд остави в ареста с мярка за неотклонение "задържане под стража" Георги Енев, прочул се с "изчезването" му с 1.5 млн. лв. инкасо.
Георги Енев се предаде на 5 юли в Окръжната прокуратура в Пловдив, след като се укриваше от полицията в продължение на две седмици.
Той беше обявен за общонационално издирване заради обира на 1,5 милиона лева от инкасов автомобил на фирмата, в която работеше като охранител.
Прокуратурата не е имала данни къде се е укривал Георги Енев. Това каза пред журналисти в съда наблюдаващият случая с обира на инкасо-автомобила - прокурорът Дилян Пинчев. По думите му Енев все още щеше да е издирван, ако не се беше предал.
"Работим по всички версии, няма най-вероятна, всички са еднакво значими", коментира Пинчев. На този етап Енев не обяснява за съучастник, но се предполага, че е имал, посочи прокурорът, цитиран от БТА.
Според него предположенията са на базата на доказателства, сред които е и това, че след като е изоставил колата си в околностите на село Храбрино, е тръгнал оттам с друго превозно средство.
"В петък установих, че Енев е нямал право да има ключ за инкасо-автомобила, въпреки, че е бил охранител. Всички са знаели кодовете за касовото помещение, но дали има нарушение на правилата, все още не е уточнено", каза прокурор Пинчев.
Откраднатите 1,5 млн. лева от охранителя Георги Енев не са били описани по номера и не могат да бъдат открити в търговската мрежа, коментира Пинчев, цитиран от "Фокус".
Парите са били описани само по копюри, но дори и да се открият в търговската мрежа от тях няма да се знае със сигурност, че те са идентични с откраднатите. Прокурор Пинчев каза още, че 25 000 лева са предадени в Прокуратурата от родителите на Георги Енев, но в никакъв случай не може да се твърди, че това са част от откраднатите пари. Майката и бащата са казали, че някой е оставил тези пари, но техните показания са неясни и объркани, което кара Прокуратурата да смята, че тези пари нямат връзка с действията на сина им.
Енев все още отказва да каже къде са откраднатите пари. Да мълчи обаче е негово право по Наказателно процесуалният кодекс. Той не дава обяснения нито къде са откраднатите пари, нито къде е бил докато е бил издирван. Търси се връзка със всеки детайл, каза прокурорът. Попитан дали ще бъде допуснатото с него да говори психолог, прокурорът каза, че Енев може да откаже да говори с психолог, тъй като до сега не желае да говори с никой. Родителите също твърдят, че синът им не е разговарял с тях.
Прокурор Пинчен не коментира слуховете, че 25 хиляди лева от откраднатата сума са били у родителите на Енев. По думите му извън кредитите към определени банки, прокуратурата няма данни Енев да дължи пари на други лица.
"Посъветвал съм го да каже къде са парите, тъй като връщането им по закон дава възможност за една по-лека квалификация, което ще е по-добре за него", каза адвокатът на Георги Енев - Георги Кутрянски. По думите му на Енев са му
разяснени всички права, включително и правото да не дава обяснения. Защо се възползва от това право, не знам и на мен също не е давал обяснения, коментира Кутрянски. Адвокатът обясни, че не се е познавал с Енев преди той да му се обади по телефона и да поиска да го ангажира за предаването си на властите.
Единственото нещо, което Георги Енев каза пред журналисти, е: "не ми се говори". В съдебната зала той също запази мълчание.
Обвинението, което му е повдигнато, е за длъжностно присвояване в особено големи размери, за което законът предвижда от 10 до 20 години затвор. Ако той върне парите, то може да бъде намалено до 8 години лишаване от свобода. Следващото дело е насрочено за 12 юли, от 10 часа.