Още от миналото лято България е в категорията "надежден платец" за САЩ. Може да се възползвате от това право едва една година след поръчката за първите изтребители F-16. Сега България вече има право да плаща на траншове. Това каза пред Нова тв американският посланик у нас Херо Мустафа.

Относно войната в Украйна Херо Мустафа каза, че толкова много държави по света говорят за военни престъпления. "Дори държави, които запазваха неутралитет. Това злощастие, тези ужасяващи, ужасяващи нападения в Буча показаха на света, че невинни хора биват убивани буквално всеки ден. Така че държавите по света се произнасят - Русия трябва да бъде подведена под отговорност за тези военни престъпления", добави американският посланик.

"Мисля, че това, което наблюдаваме сега, e, че държавите по света искат тази война да спре. Те искат да се сложи край на хуманитарната криза. Никой не казва, че тя трябва да продължи. Ето защо мисля, че в момента изборът зависи от Путин. Той би могъл да приеме тoзи дипломатически изход и би могъл да го стори още утре. Не мисля, че това е криза, от която трябва да се страхуваме. Трябва да продължим да се сплотяваме; да продължим да призоваваме за мир; да продължим да призоваваме за деескалация и за прекратяване на този конфликт", сподели още американският дипломат.

Според нея, това, което се опитва да направи международната общност, е да използва различни инструменти, чрез които да се опита да убедим Русия да спре, Путин да спре тази война.

"И санкциите са един от тези инструменти. Съвместно бяха наложени финансови санкции, бяха наложени санкции срещу корумпирани лица. И те ще продължат, при това не само от страна на Съединените щати, а и от страна на Европа. Тази ситуация не се отнася само до една държава. Всъщност в Общото събрание на ООН над 140 държави се обединиха, за да заклеймят тази война; за да се застъпят за териториалната цялост и суверенитета на Украйна", смята още Мустафа.

"Мисля, че сте ме чували да казвам, че любимата ми българска дума е "надежда". Аз съм много позитивен, оптимистично настроен човек. Мисля, че при обзор на международната общност сега, ще ви направи впечатление това, че ние сме толкова взаимно зависими и се основаваме на правила. Международната система е основана на правила. И преобладаващото мнозинство от света иска да запази тази система, основана на правила. Така че не мисля, че сме се насочили към ситуация, подобна на Студената война. Смятам, че когато сме изправени пред предизвикателства като днешните, държавите се сплотяват", добави Мустафа в отговор на въпроса дали смята, че светът се намира в Студена война.

Снимка: Министерство на отбраната

Попитана за доставката на още самолети F-16, Херо Мустафа каза, че не знае каква ще бъде крайната цена, защото не е военен експерт.

"Но отново ще отбележа, че самолетите, с които разполагате в България в момента, не са оперативно съвместими с НАТО. Трябва да се модернизирате, нали така? Това е ваше собствено решение. И всеки самолет, който щяхте да изберете, всеки усъвършенстван модел самолет, отнема много време да бъде произведен", заяви дипломатът и отрече процедурата да има връзка със случващото се в Украйна.

На въпрос, че само само България и Унгария са страните, които не предоставят военна помощ за Украйна, Мастафа каза: "Това е ваше суверенно решение. Америка няма да оказва натиск. Ние никога не сме оказвали натиск. И искам да заявя това много ясно, Лора - никога не сме искали от България да изпрати изтребители МиГ. Никога не сме искали от България да изпрати ракетни комплекси C 300. Това е решение за обсъждане между България и Украйна. Това е ваше суверенно решение и ние уважаваме вашето решение. Приветстваме хуманитарната помощ, която сте предоставили. Знам, че във вашата страна се води дебат за това какво ще предприемете по-нататък. Това е ваше решение. Ние няма въз основа на този въпрос да преценяваме нашето партньорство, мястото на България в Европа, мястото на България в НАТО. България е неизменен член на НАТО и ние винаги ще бъдем приятели, съюзници и партньори."

"Относно сделката за самолети F-16 искам да изясня няколко неща. На първо място, писмото-заявка [за предоставяне на оферта] за допълнителните осем изтребителя F-16 беше одобрено миналото лято. Това беше много преди войната. То беше одобрено от президента Радев, от служебното правителство, и беше изпратено до САЩ с формулировката "ние отправяме заявка за тези осем изтребителя". Според обичайната процедура ние разглеждаме заявката и връщаме отговор, че "приемаме заявката", след което продължаваме с процеса. Така че няма никаква връзка с нищо от случващото се сега в Украйна. Категорично няма връзка. И цена не е била определяна, разкри американският дипломат. - Отново подчертавам, че нашите закони за обществени поръчки са много прозрачни. Когато България направи заявката, ние като правителство, нашият Департамент на отбраната уведомява Конгреса и посочва, че максималната цена, която може да бъде достигната, е указана в уведомлението. Това не е окончателната цена. След това се водят разговори и тази цена очевидно се понижава в зависимост от това какво иска България. Ще ви кажа, че максималната стойност, която виждате сега, е точно същата, каквато беше за първите осем изтребителя. И към онзи момент тя се понижи значително като крайна цена. Нещо повече - САЩ покриха 50 млн. евро от стойността. Ние платихме тази сума, защото вярваме, че България трябва да има самолети, които са оперативно съвместими в НАТО. В момента нямате самолети, които могат да комуникират оперативно с НАТО. За да постигнете суверенитета, към който се стремите и в който ние вярваме, отделихме тези 50 млн. И това не е всичко - цената, която заплащате, включва и обучението на пилотите. С гордост ще отбележа, Лора, че първият български пилот завърши обучението за F-16 тази седмица. Това обучение продължава година и половина..."

По темата за евентуална доставка на газ от САЩ за ЕС и подписания договор, Херо Мустафа каза: "Знам, че работим в много тясно сътрудничество с Европа. Работим в много тясно сътрудничество със страните от ОПЕК. Дори разглеждаме собствените си резерви, за да се опитаме да работим по този наистина важен енергиен въпрос заедно с други държави, навсякъде където е възможно. Основното съображение е, че когато някоя държава диверсифицира доставките си, тя става по-малко зависима от един източник и прави цените по-конкурентни. България предприема стъпки към диверсификация и наистина с радост отбелязвам, че вярвам, че тази година най-накрая ще бъде завършена Междусистемната газова връзка Гърция-България. Това означава, че ще можете да получавате цялото количество газ от Азербайджан, което ще бъде огромна стъпка за вашата диверсификация. Това ще бъде огромна стъпка по отношение на цените на енергията. Вярвам, че това е истинската цел, която България се опитва да постигне."

Херо Мустафа бе попитана и какво мисли за публичното поведение на руския посланик Митрофанова. "Ето още един случай, в който не е уместно да коментирам... друг посланик, друго посолство. Това, което ще кажа, ако ми позволите, Лора, е следното - знаем, че се води война, която бе започната от Путин. Виждаме военните престъпления, виждаме разрушенията на гражданската инфраструктура, виждаме бежанските потоци. Искаме това да спре. Мога да коментирам само себе си и това, което правим ние като посолства. Работим заедно и в единство, за да направим каквото можем в опит да спрем това. В общуването си с правителството и с хората показваме уважение. Не заплашваме, не изискваме, но мога да говоря само от свое име, не мога да говоря от името на другите", завърши тя.