Границата между Румъния и България вече се наблюдава и по въздух
Наблюдават се и местата, на които водните нива на Дунав са намалели и където може да има риск от незаконно преминаване
Нов начин за наблюдение на границата между Румъния и България е в сила от днес - по въздух, с хеликоптер, предава кореспондентът на БТА в Букурещ мартина Ганчева. Нначалото бе поставено от Териториалния инспекторат на граничната полиция в Гюргево. Инициативата е подкрепена от Главния авиационен инспекторат на Министерство на вътрешните работи на Румъния. Събитието се проведе в присъствието на българските партньори от граничната полиция и с участието на комисар Димитър Чорбаджиев - директор на Регионална дирекция "Гранична полиция" в Русе, съобщи Аджепрес.
"Ние се занимаваме с надзора и контрола по цялата граница, образувана от река Дунав", заяви началникът на инспектората, главен комисар Виорел Киран. Той уточни, че зоната на инспектората се простира на дължина от приблизително 450 километра, от границата на окръг Долж с Мехединц, до община Кълъраш.
"Контролираме тази област съвместно с нашите български партньори. Румънската и българската гранична полиция работят заедно. Има много съвместни дейности, които извършваме - патрулиране по река Дунав, патрулиране на сушата, а днес видяхте и въздушния патрул и съвместни мисии с Главния авиационен инспекторат в Румъния", каза Киран.
Той съобщи, че скоро инспекторатът в Гюргево ще разполага и с първия дрон.
"Ние, като членове на Шенгенското пространство, сме длъжни да предприемем и компенсаторни мерки и затова заедно правим смесени патрули в граничната зона и сега прилагаме и този нов начин за наблюдение с хеликоптер", каза на свой ред комисар Димитър Чорбаджиев.
Той заяви, че сега с помощта на хеликоптера и наблюденията по въздуха в контекста, в който водните нива на Дунав са намалели, могат да се наблюдават много добре "нови места, където може да има риск от незаконно преминаване", и могат да бъдат взети подходящи мерки.