Опазването на околната среда, социалните политики и управлението стават все по-актуални за бизнеса. Затова и именно към ESG политиките на фирмите беше насочена четвъртата сесия от международната конференция Green Transition 2022: "Зелената сделка - иновации, инвестиции и справедлив преход". За втора поредна година събитието фокусира зелената дискусия върху това как България успешно да стане част от процесите на трансформация, устойчиво развитие и декарбонизация - цел, важна не само за Европа, но и за света, ако искаме да опазим планетата си.

"Време е да се отдели повече внимание от страна на всеки бизнес за стратегическо планиране по отношение на конкурентните предимства в новата глобална среда. Важно е ценностите да бъдат и осъзнати, а не само да се следва механично зададеният от регулациите път към устойчиво развитие", сподели модераторът на панела доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопански факултет и ръководител катедра "Икономика и управление по отрасли" към СУ "Св. Климент Охридски".

Тук решаващият глас и посока на ESG политиките се задава от компаниите, които формират средата. Именно подобни политики на практика помагат за подобряването на благосъстоянието на всеки един човек.

Останалите участници в сесията бяха:

  • Борислав Сандов, вицепремиер и министър на Околната среда и водите
  • Петър Витанов, член на ЕП
  • Радан Кънев, член на ЕП
  • София Касидова, ръководител екип за стратегическо развитие, пазарни и икономически анализи в ББР
  • Гл. ас. д-р Марина Стефанова - директор на програма "Отговорно и устойчиво управление" в Софийски университет
  • Ирена Цакова, директор "Разрешителни и правни дейности" Дънди Прешъс Металс
  • Юрг Буркхалтер, изпълнителен директор на Кока-Кола ХБК България
  • Галина Парментер, старши съветник ESG на Yettel
  • Джордж Маргонис, генерален директор на Филип Морис България
  • Борислав Малинов, председател на Надзорния съвет на Норд холдинг
  • Коби Фридман, главен изпълнителен директор на Findings.co

Снимка: Николай Илиев, Dir.bg

"Докато нямаме пълното активно участие в бизнеса, няма да постигнем тези цели. За нас като правителство целите за устойчиво развитие са рамка, защото ние имаме задължението пред обществото да подсигурим такива условия за живот за бъдещите поколения, поне каквито сме имали ние", заяви при откриването на сесията вицепремиерът и министър на околната среда и водите Борислав Сандов.

Той посочи, че в рамката на правителството е да следва тези политики, които са и в интерес на България.

Снимка: Николай Илиев, Dir.bg

"Обществото често има ролята на регулатор, защото е потребител на услугите. То често търси да купува продукти или използва услуги така, че да не е проблем, а да е част от решението на проблема", обясни министърът и добави, че конкуренцията между компаниите коя е по-зелена е ключов ход за устойчивото развитие.

"Държавата трябва да изготви някакви критерии, не да регулира този процес", посочи Сандов.

От своя страна Петър Витанов от ЕП коментира, че е хубаво, че в българското правителство има хора, които смятат, че трябва да се предприеме нещо. 

Според Витанов зеленият преход трябва да съдържа три компонента - екологичен ефект, съхраняването на европейската конкурентноспособност на фирмите и справедлива социална цена на прехода.

"Това е тежка енергийна трансформация и е важно кой ще плати сметката", каза Витанов.

Евродепутатът Радан Кънев говори за политиката за енергийна ефективност и енергийна ефективност на сградите, върху която той се е фокусирал. 

Има много случаи, в които климатичният и социалният ефект са в конфликт", посочи Кънев и апелира да се търси решение как това да не бъде допускано.

"Целта е тази политика да стигне до милиони хора и до енергийно неефективните сгради", подчерта евродепутатът. По думите му няма как да има публични пари, които да решат този проблем.

София Касидова, ръководител екип за стратегическо развитие, пазарни и икономически анализи в ББР, заяви, че ESG политиките са политики за устойчиво бъдеще и за една по-справедлива и по-устойчива пазарна среда.

"ESG е въпрос на инвестиция, тоест финансови институции, инвеститори всички трябва да насочат своите активи в ESG инвестиции", обясни Касидова.

"Ние сме първата академична институция и водещи в областта за климатичен план за адаптиране към климатичните проблеми. За нас беше голямо предизвикателство да обединим 16 факултета в обща стратегия до 2024 година", коментира гл. ас. д-р Марина Стефанова - директор на програма "Отговорно и устойчиво управление" в Софийски университет. Тя обясни, че техният фокус е върху търсене на бързи решения със своите партньори. 

"Ние имаме ясен показател, че този подход работи. И това се вижда ясно в ранкирането на университетите в света, където СУ е единственият български университет в класацията", посочи д-р Стефанова и изрази желанието на висшето учебно заведение активно да кооперира с бизнеса.

От своя страна Ирена Цакова, директор "Разрешителни и правни дейности" Дънди Прешъс Металс, обясни, че компанията е сред първите 15 сред ESG класацията на Стандард енд Пуърс.

"Дънди Прешъс Металс използва първата машина, която може да се ползва с дистанционно управление под земя", обясни Цакова. В машината има много изкуствен интелект и дори хора, които няма да могат да работят под земя заради здравословни проблеми, ще могат да управляват минните дейности и от вкъщи", посочи още директорът на "Разрешителни и правни дейности".

Юрг Буркхалтер, изпълнителният директор на Кока-Кола ХБК България, заяви, че 100% от опаковките на всички Кока-Кола продукти вече са рециклируеми, като в същото време компанията отчита намаляване на преките въглеродни емисии с 30%, спестявайки над 90 000 тона емисии от цялостната си дейност в страната за 2020 и 2021. Факт е и рекордно понижение на потреблението на вода в заводите в Костинброд и Банкя - с 16%.

Кока-Кола ХБК поема още по-смели ангажименти в бъдеще - до 2040 г. да постигне нетни нулеви емисии, а до 2030 г. да събира и рециклира 100% от опаковките, които пуска на пазара.

Галина Парментер, старши съветник ESG на Yettel, посочи, че компанията залага много на принципите на устойчивото развитие. Yettel има специална кампания за рециклиране на мобилни устройства, с която клиентите могат да получат и отстъпки от последващи покупки. 

По думите на Парментер страната ни е водеща в ЕС по рециклиране на мобилни устройства.

"Полагаме усилия за разнообразие, идеята е всеки човек, независимо от пола, физическите способности и т.н. да могат да са служители на компания", обясни Джордж Маргонис, генерален директор на Филип Морис България. 

"В България 45% от жените са на ръководни постове", посочи той. 

Борислав Малинов, председател на Надзорния съвет на Норд холдинг, заяви, че целта на кръговата икономика е продуктите да имат по-дълъг живот, ако не могат да се преизползват, да бъдат рециклирани или да се оползотворят.

Коби Фридман, главен изпълнителен директор на Findings.co, коментира, че ESG ще се превърне в удостоверение за бизнес сертификат.


Конференцията Green Transition 2022: "Зелената сделка - иновации, инвестиции и справедлив преход" е организирана от Dir.bg и 3Е-news в партньорство с ОББ, Аурубис България, Филип Морис България, European Investment Bank, Lidl, Дънди Прешъс Металс, Фонд ФЛАГ, Yettel, УниКредит Булбанк, Coca-Cola HBC Bulgaria, БФИЕК, ПроКредит Банк, Артекс Инженеринг АД, Асарел-Медет АД, Schneider Electric, PwC България, Platform Brown to Green, Геотехмин, НОРД ХОЛДИНГ, Джи Си Ар АД, Булатом - Сдружение, Солвей Соди, Главболгарстрой Холдинг, Булгартрансгаз, Edoardo Miroglio, Център за енергийна ефективност ЕнЕфект, Орбико България, ThingsLog, Клийнтех България, TotalEnergies EP Bulgaria.

Green Transition 2022 се осъществява с медийната подкрепа на БНТ, БНР, bTV Media Group, БТА, Bloomberg, Bulgaria on Air, Евронюз и OFFNews.bg.