Миграционният натиск по границата ни се увеличава. Полицията задържа все повече нелегални мигранти и във вътрешността на страната. Расте и напрежението в размирен Афганистан, а в съседна Турция има политическо напрежение. Това коментира в БНТ Йордан Божилов, експерт от Софийски форум "Сигурност".

След започналото изтегляне на силите на НАТО от Афганистан, които в продължение на почти 20 години осигуряваха стабилността в държавата и подпомагаха афганските сили за сигурност, талибаните започнаха отново да възвръщат позициите си и всеки ден има информации, че завземат нови и нови територии. Това е един от факторите - вътрешен фактор, който може да обуслови мигрантски вълни от Афганистан, коментира Божилов.

По думите му, мигрантските потоци и политическия процес в Афганистан са в пряка зависимост.

"Много ще зависи от това дали талибаните ще се върнат към старите практики преди 2000 година - брутално налагане на шериата, крайните форми на ислям. Това би било допълнителен фактор на миграция от тази страна към Европа", допълни експертът.

Той уточни, че освен факторите, които подтикват мигрантите, има и друга група - такива, които привличат мигранти.

"Това е Европа като цяло. Вече има много афганистански гражданите на територията на континента, много семейства искат да се съберат", допълни Божилов.

Той е категоричен, че и подтикващите, и привличащите фактори ще продължат да действат и то не само за Афганистан, но и за много други страни по света.

Подобно е мнението и на експерта по национална сигурност Боян Чуков, който заяви в bTV, че бежанската вълна се увеличава с всеки изминал ден предвид обстановката в Афганистан.

"Само на територията на Иран всяка седмица преминават 30 000 души от Афганистан и тяхната цел не е да останат в Иран, а да отидат в Турция и оттам Западна Европа", коментира Чуков.

По думите му всичко зависи от Турция. "Ако ще идват бежанци в България, те ще идват оттам.

Отношението на Турция към Гърция и България е коренно различно, Анкара и Атина имат големи конфликти", добави Чуков.

Експертът смята, че Турция прави външна политика с това дали ще задържи бежанците или ще ги пусне в посока Гърция, или България.

"По данни на западните специални служби една трета от бежанците са ангажирани по някакъв начин било то с радикалния ислям, било то с специалните служби на държавите, които са около Афганистан, Иран, Пакистан", допълни той.