Екоминистърът уволни директора на РИОСВ-Бургас заради къмпинг "Каваците"
Получих от европейската специализирана прокуратура уведомление за лошото управление на ОПОС, добави той
Уволних директора на Регионалната инспекция по околната среда и водите в Бургас Детелина Иванова, защото е негодна да управлява. Това обяви екоминистърът Асен Личев на специална пресконференция.
Детелина Иванова бе назначена на поста от предишния министър Емил Димитров на 14 април 2020 г. Преди това тя е оглавявала отдела по "Биологично разнообразие и защитени територии" в инспекцията.
Като проблем Личев посочи и така наречените "бетонни пети", които бяха заровени в пясъка на къмпинг "Смокиня". Предстои да бъдат обособени и нови защитени територии по Черноморието.
"На 9 април, в края на мандата си, министър Димитров подписва заповед, с която отменя императивната забрана за строителство на къмпингите "Веселие" и "Смокиня". На практика въвежда изключения. Днес отмених заповедта като нищожна и уволних лицето Детелина Иванова като негодно. Тя е отменила забраната за всякакво строителство на защитените дюни в местността "Каваците", заяви Личев
"Сериозно се заехме с незаконното строителство по Черноморието. Голямото ми постижение е, че успях да събера Националния съвет за биоразнообразие, чийто мандат бе изтекъл. Заради отмяна на заповедта на министър Димитров за плаж "Смокиня" възникнаха народни недоволства. Оказа се, че те имат бунгала там. Аз изпратих писмо, с което им разрешавам спокойно да си ги ремонтират, без да има притеснения", каза още Личев.
"Заварих 11 директори на РИОСВ, Национални паркове и Басейнови дирекции, за чиято длъжност не е проведен конкурс. Още не съм ги сменил. Уважавам професионализма, ако се докажат - да останат да работят, ако не - уволнявам ги веднага", каза още той.
Служебният екоминистър каза още, че изгарянето на отпадъци се е превърнало в една печеливша търговия за общините.
"По-изгодно е да се горят вносни отпадъци, но това ще става, след като първо се изгарят нашите отпадъци", подчерта той.
"Вчера бях в района на Северозападна България. Видях, че автомагистрала Монтана - Видин е със шест платна и се строи усилено", разкри екоминистърът.
"Гордея се, че учените от БАН и неправителствените организации достигнаха до консенсус във връзка със защитените зони в "Натура 2000". Тази информация ще бъде изпратена в Брюксел. Тези данни са много важни, тъй като спъваха изграждането на магистралата край Кресна", каза той.
"Току-що получих от европейската специализирана прокуратура уведомление за лошото управление на оперативна програма "Околна среда", добави той.
"Първата работа на Европейската прокуратура в България се оказа, че е свързана с МОСВ и лошото управление на ОПОС", каза Личев.
Преди това той коментира и как са харчени пари във ВиК сектора.
"Над 4,6 милиарда са дадени за ВиК сектора, като парите са били за канализация, пречиствателни станции и намаляване на водните загуби. Виждате какъв е ефектът от тези пари, особено по отношение на намаляването на водните загуби", коментира министърът.
"В Бургас - 600 милиона, в Монтана - 63 милиона лева. 1 към 10. Тези пари са дадени за канализация, пречиствателни станции и намаляване на водните загуби. Над 4,6 милиарда само по ОПОС и само от ПУДОС", заяви Личев.
Служебният министър на околната среда и водите Асен Личев е посредничил между Националното сдружението на общините и стопанските камари за проблема с неизгарянето на RDF-горива, които произвеждат структурите на местните управи, занимаващи се със сметосъбиране.
Договорено е общините да повишат калоричността на складираните RDF. Министърът посочи, че вносните отпадъци за изгаряне се плащат от вносителите по 300 евро на тон, а общините могат да плащат за изгаряне едва по 45 лв на тон.
"Общините и стопанските организации се разбраха, че ако общините повишат калоричността на своите отпадъци, стопанските организации първо ще изгорят българските отпадъци. Ако това не стане, ще забраня вноса на отпадъци за изгаряне", каза Личев.
"Топлофикация-София може да изгуби възможността за дерогация по европейската директива, свързана с емисиите от промишлеността, ако не предостави необходимите данни и гаранции на МОСВ до 12 юли, до понеделник. Досега от дружеството не са предоставили документите", коментира министърът и допълни, че възниква основателният риск столичани да нямат парно.
ИАОС е подготвил документи за недопускане на дерогация на "Брикел" ЕАД, което означава, че на пракитка те не отговарят на условията и много скоро могат да бъдат затворени.
Министърът на околната среда и водите е наложил принудителна административна мярка на "София инвест" за запълване с отпадъци на депото в район "Кремиковци", което трябва да бъде рекултивирано. Личев отбеляза, че такива действия са недопустими.
"Благодарение на проверката, която РИОСВ-Бургас е направил в Синеморец, днес е открита процедура за спиране на строителството на хотел там", коментира още министърът.