Европейската комисия настоява за незабавно прилагане на мерки за ликвидиране на констатираното огнище на чума във Велинград. Това става ясно от становище на Дирекция "Управление на кризи в храните, животните и растенията" към Генералната дирекция "Здравеопазване и безопасност на храните" до изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните.

По-нататъшните забавяния на българските институции застрашават здравето на овцете и козите, не само на територията на България, но и на целия Европейски съюз, пише в становището на дирекцията, ангажирана с управлението на кризите.

До него се стигна след среща между службите на Европейската комисия и българския главен ветеринарен санитарен инспектор, на която са коментирани предизвикателствата, които страната ни среща след потвърждаването на вируса на чумата, припомня националното радио.

От дирекцията уточняват, че чумата по дребните преживни животни е силно заразно вирусно заболяване, категоризирано като "болест категория А", за която се изисква незабавно ликвидиране още при откриването му.

В становището се посочва, че България е потвърдила инфекцията с вируса съгласно европейските регламенти и след лабораторното изследване в Национална референтна лаборатория, вписана в европейските регистри.

От дирекцията допълват, че след като инфекцията с вируса е потвърдена в съответствие с европейските разпоредби, не е необходимо допълнително вземане на проби за потвърждение.

БАБХ: Проби от 3-километровата зона около фермата - днес или утре

Не мисля, че има основание да ни искат оставките, заяви пред БНР Даниел Денев, началник на отдел "Здравеопазване на животните" в БАБХ.

Стадата край Велинград, в които беше открито огнище на чума, остават под карантина. Собствениците отказват да дадат трета проба от животните, която да бъде изпратена в референтна лаборатория в Монпелие.

"Въпреки преговорите, които водиха с министър Тахов и предложенията, с които той излезе към тях, към настоящия момент, не са ме уведомили официално, но виждаме от социалните мрежи, че отказват да дадат повече проби от техните стопанства. Следва задълбочаване на казуса и търсене на други възможности за решаване. Отново преговори с тях. В момента се опитваме да ги убедим в истинността и правотата на нашата позиция", добави Денев. 

Достъпът до стадото е ограничен, посочи още той. "До оградата и периметъра на фермата има струпвания на хора, които ги подкрепят с една или с друга цел. Но самата ферма е изолирана още в самото начало, има кордон от полиция, поставена е маркировка", каза представителят на БАБХ и обясни, че се предприемат мерки, за да не бъде разпространена заразата. "Направили сме дезинфекционен път на входа и на изхода. Опитваме се да ги контролираме. Но няма да влезем в провокация с тях. Полицията ни съдейства още от самото начало".

Денев не се нае да прогнозира колко дълго могат да продължат преговорите със собствениците. "Но колкото повече се забавяме, рискът да ни санкционира Брюксел става все по-голям. Ще ни санкционират със забрана за придвижване на живи животни и продукти, добити от овцете и козите. Могат да бъдат засегнати цели региони. А ако продължаваме да го задълбочаваме, може да се засегне и територията на цялата страна".

Той коментира идентичния случай от Болярово през 2018 година, когато собствениците на фермата не допуснаха ветеринарните власти да влязат и да си свършат работата. "Огнището продължава да е активно. Забраните за търговия с продукти от животински произход, добити от овце и кози, стоят за целия регион Ямбол заради това стопанство".

"Считам, че до този момент сме действали правилно - всичко, което сме предприели, е съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност или съответен регламент на Европейския съюз, отбеляза още той.

Ако трета проба бъде изпратена в Монпелие и тя се окаже положителна, отново ще бъдат връчени протоколите, посочи Денев. "Надяваме се, че тази европейска референтна лаборатория ще убеди собствениците и обществеността, че наистина има чума по дребните преживни и ние трябва да бъдем допуснати".

Днес или утре ще започне взимането на проби от 3-километровата зона около фермата, съобщи Даниел Денев. "Проблемът е да не се нагнети допълнително напрежение. Работим за ограничаване на огнището. Собствениците на останалите стопанства както в 3-километровата, така и в 10-километровата зона, са предупредени от Областната дирекция с предписания. Ще се комуникира изцяло на терен. Отнема време да убедиш хората, когато ситуацията е така нагнетена".

В БАБХ няма информация за засилена търговия с овце от този район още от късното лято, заяви той.

БАБХ: Пробите вече са изпратени към лабораторията в Монпелие

 

Ръководството на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) проведе среща с адвоката на собствениците на засегнатите стопанства във Велинград Яничка Якимова, съобщиха днес в ранния следобед от институцията. На нея присъстваха изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински и началникът на отдел "Здравеопазване на животните" д-р Даниел Денев.

Целта на срещата бе обсъждането на предложението, взето на заседанието на Централния епизоотичен съвет, пробите от стадата с установено заболяване чума по дребните преживни животни да бъдат изпратени в референтната лаборатория в Монпелие, Франция за потвърждаване, като мярка за повишаване на общественото доверие в работата на институциите.

След извършена проверка, Якимова потвърди невъзможността да бъдат изпратени проби директно в референтната лаборатория в Монпелие, без преди това да преминат през Националната референтна лаборатория на България.

БАБХ изпрати в европейската лаборатория в Монпелие взетите проби за препотвърждаване на резултатите.

Ръководството на Агенцията припомни, че в съответствие с член 100 от Регламент (ЕС) 2017/625, Националната референтна лаборатория на България е официално определена за изследване на проби, като това е публикувано и в уебсайта на Европейската комисия в секцията за референтни лаборатории на ЕС. В този контекст пробите отиват първо в Националната референтна лаборатория, след което се изпращат в лабораторията в Монпелие, която е референтна за целия Европейски съюз.

Д-р Светлозар Патарински подчерта, че единствено националните референтни лаборатории на държавите-членки на ЕС имат право да изпращат проби за потвърждение в Монпелие. Ръководството на БАБХ увери, че агенцията ще продължи да следва стриктно всички изисквания на европейското и националното законодателство в процеса на изследване на заболяването.