Медицински сестри протестираха пред сградата на здравното министерство с искания за повишаване на заплатите и осигуряване на по-добри условия на труд.

Около 50 протестиращи от цялата страна от Синдиката на българските медицински специалисти се събраха в центъра на София около обяд, предаде БНР. Това се случва две години след първите протести на медицинските сестри, които сега смятат, че държавата не е изпълнила основните им искания - подобряване на условията на труд, вдигане на възнагражденията, както и отпадане на търговския модел в държавното здравеопазване.

Медицинските специалисти определят като "цинизъм" отношението на министерството към тях и твърдят, че заплатите от 950 лв. на много места в страната не са достигнати.

"Продължаваме с исканията си отпреди две години, но сега настояваме най-вече за това, да има такива законодателни промени, които да дават възможност на медицинските специалисти да остават да работят в България", коментира по-рано днес пред БНР Мая Илиева, лидер на Синдиката на българските медицински специалисти.

По думите й тези специалисти са принудени да работят на няколко места, защото не получават нормално заплащане, а ако са работели на едно място, това щяло да доведе до фалиране на много болници, затова според нея умишлено се прилага геноцид на цялото съсловие.

"Сега от Министерството на здравеопазването се опитват да наложат една специалност "здравни асистенти" и студенти по медицина, които да работят в болниците, заради недостига на медицински сестри, но тези хора не носят отговорността на медицинските специалисти, те нямат и компетенциите на медицинските специалисти, това е абсолютно незаконно - ако нещо се случи с пациент, отговорността се носи от нас, не от здравните асистенти", обясни Мая Илиева.

Според нея трябва да се промени начинът на финансиране на болниците, защото по време на пандемията, когато е бил спрян плановият прием, приходите за заплати са били недостатъчни.

"Може да се реши например частните болници да не получават пари от НЗОК, а във връзка със заплащането по 1000 лв. за медиците на първа линия се оказа, че не всички от тези хора са получили средствата, а са ги получили хора, които не са на първа линия - няма контрол отново", заяви още председателят на синдиката.