Наше дружество ”пере пари” чрез виртуалната валута уанкойн
Спецпрокуратура участва в международна операция за неутрализиране на пирамидална структура за измами, набиране на клиенти и пране на пари чрез уанкойн (OneCoin)
Искането на прокуратурата в Билефелд е за извършване на конкретни процесуално-следствени действия на територията на България спрямо българското търговско дружество „Уан Нетуърк сървисиз“ ЕООД и свързаните с него лица, в т.ч. две българки с германско гражданство. Разследващите установяват местонахождението на сървърите в София и обслужващите ги фирми, използвани от международната престъпна организация.
На 17 и 18 януари 2017 г., в присъствието на представители на Европол и германските разследващи органи, са претърсени офисите на „Уан Нетуърк сървисиз“, както и на 14 други дружества. Иззети са множество веществени доказателства, включително сървъри, до момента са разпитани 50 свидетели.
„OneCoin Ltd.“ е регистрирано в Обединените арабски емирства и действа чрез стотици свързани с него дружества на 4 континента. То въвежда разплащания с уанкойн (по подобие на криптовалутата биткойн).
В Германия и в други държави разпространението на уанкойни е забранено. Според местните контролни органи уанкойните служат като платежно средство, чрез което се заобикаля местното законодателство, уреждащо платежните услуги. Има съмнения, че чрез схемата „уанкойн“ може да се финансират организирани престъпни групи и терористични организации.
Българското дружество „Уан Нетуърк сървисиз“ ЕООД е изпълнявало функциите на фактически търговски представител на „OneCoin Ltd.“ и фактически дистрибутор на създадената от него виртуална валута. В момента дейността на свързани с „OneCoin Ltd.“ дружества се разследва още в Англия, Ирландия, Италия, САЩ, Канада, Украина, Литва, Латвия, Естония и много други държави.
По-късно днес шефът на специализираната прокуратура Иван Гешев уточни, че деянието у нас не е криминализирано.
"Искам да уточня, че у нас това деяние не е криминализирано", посочи шефът на спецпрокуратурата. Той уточни, че става дума дума за разследване,започнало преди 2-3 години, за измамени над 3 млн. души със закупуване на обучителни пакети за уанкойн. След като вземе такива, човек може да добива уанкойн.
Разликата с биткойн е, че уанкойн е централизирана - търговията се извършва във вътрешен сървър и само хора, закупили обучителни пакети, могат да участват в нея. Блокчейнът на уанкойн, в който би трябвало да се съдържа счетоводна информация, пък бил посочен от немските прокурори като симулация.
При претърсвания вчера и днес на 14 адреса в София, Варна и Велико Търново са иззети сървъри на уанкойн. Разпространител на криптовалутата е българското дружество "Уанкойн сървисис". В неговия офис на площад "Славейков" в София са били иззети сървъри, а около 50 души са били разпитани. Имало е претърсвания и в свързани с тях дружества.
Проверява се дали с парите не е финансирана терористична дейност, допълни Гешев. По думите му това дело представлява интерес за много държави по света, защото е нов вид престъпност, а и защото този вид схема наподобява пирамида.
Обвиняема по делото е Ружа Игнатова.