Доц. Ангел Кунчев: Болниците ще се справят с до 7000 болни, но няма лекари и сестри
Според главния държавен здравен инспектор страната вече е във възходящото рамо на четвъртата вълна на пандемията
Готовността на болниците на приемане е ключова. Според мен те ще се справят с до 6000 - 7000 души, макар и доста трудно. Има цели сгради, които са идеално оборудвани, но няма кой да работи. Това е лимитиращият фактор - лекарите и сестрите. С много добра организация можем да достигнем 8000 - 9000 настанени в болница, но оттам нататък ще бъде доста трудно. Това каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в интервю за предаването "Денят започва" по БНТ.
По думите му, страната вече е в разгара на четвърта вълна.
"Сега сме във възходящото рамо на пандемията. Дали ще достигнем върха в края на август или началото на септември е рано да се каже. Трябва да имаме предвид какъв процент от населението е ваксинирано и доколко се спазват мерките. Ако говорим за сегашното ниво, а ние сме под 200 на 100 000, учениците могат да започнат нормално обучението си в новата учебна година", обясни той.
"Няма нищо ново като мерки. Планът, разработен от Министерски съвет, описва всичко много точно. Няма как всичко да е точно ясно при една вълна, но е ясно какви са следващите мерки. Моето лично мнение е, че България не е чак толкова голяма територия. Мерките ще бъдат въвеждани на национално ниво и това е обвързано с икономическите мерки за засегнатите бизнеси", посочи доц. Кунчев.
Той припомни, че определящо е поведението на хората, а ключовото - доколко се спазват противоепидемичните мерки.
"Има достатъчно безопасни средства за пречистване на въздуха. Навсякъде ние се заразяваме, като гълтаме аерозолите във въздуха. Ако осигурите обмен на въздуха, това е изключително ефективна мярка", добави той.
Главният държавен здравен инспектор изтъкна, че вече има доста случаи на деца, които се връщат заразени от море.
"В хотелите всичко трябва да е както сме предписали. Децата контактуват и ако има един носител, той бързо разпространява заболяването. Доколко ще се опазим основно зависи от нашето поведение, а не от това къде ходим и какво заведение посещаваме", посочи доц. Ангел Кунчев.
Според него, най-добре е да има добре професионално направена комуникационна кампания за ваксиниране.
"Не мисля, че флаерите са най-ефективният начин. Трябва да имаме присъствие постоянно в социалните мрежи и таргетирани послания към отделните групи", заяви главният държавен здравен инспектор.
"В момента най-висока заболяемост в е групата 20 - 40 години. Делта вариантът смъкна значително възрастта на заболелите. Ако трябва нещо да променим в сравнение с предишните вълни, то е да осигурим по-голям капацитет на здравната система за приемане на тежки случаи при деца", добави той. "Като тежест този Делта вариант като че ли е малко по-лек от другите, но това няма да се усети, защото засяга много повече хора. ", допълни той.
Същевременно епидемиологът и съветник на министъра на здравеопазването проф. Мира Кожухарова заяви, че е време да се задейства Националният план за справяне с пандемията на централно ниво.
По думите й обществените места, на които се събират много хора, е разумно броят на посетителите да бъде намален, без да бъдат затваряни.
"Ако имахме по-висок процент ваксинирани, вместо на 30 процента, капацитетът на тези места щеше да е 50. Но към момента за затваряне на заведения и барове не се говори. Но според колегите е разумно работното им време да се намали - да работят до 23 часа", посочи тя.