Доставят над 110 т бутилирана вода в Перник, но кризата ще продължи
"Крайният резултат ще се почувства след година и половина - две", смята директорът на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението"
Освен доставянето на питейна вода в Перник, е необходимо доставянето на вода за санитарно-битовите нужди, за да не се допусне разпространението на зараза. Това заяви в Сутрешния блок на БНТ Николай Николов, директор на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението".
Днес до обяд се очакват още 110-115 тона бутилирана питейна вода, каза още Николов. Той разясни какви са неотложните мерки, които се предприемат в Перник.
"На първо място - пречиствателната станция, да бъде осигурена нейната функционалност. На второ място - повече вода в чашата на язовир "Студена". Това може да стане по 3 начина - освен Владайския канал, който вече доставя допълнителни количества вода, да се възстанови Палакарийския канал - изключително много се възлага на тези дейности. И накрая - да се реализира т.нар. план "Русев" - черпене на вода от карстови пещери", каза Николай Николов.
Той добави, че затруднения ще има месеци напред, а крайният резултат ще се почувства след година и половина - две.
В същото време в ефира на bTV Георги Харизанов от Института за дясна политика настоя, че е нужен закон, който да забрани използването на условно чиста вода от питейните източници.
"Законодателят казва, че ако си измиете с маркуч колата, подлежите на глоба, ако автомивка се върже към ВиК мрежата, а не си бие сондаж, подлежи на жестоки санкции, но ако завод вземе милиони кубици вода директно от язовира - това не е никакъв проблем, това е меко казано, двоен аршин и трябва да се поправи", обясни Харизанов.
Заради това той е на мнение, че трябва да бъде приет закон, който изрично да забранява използването на условно чиста вода от предприятията.
Събеседникът му - политологът Мария Пиргова, предположи, че отговорността за кризата в Перник ще бъде поета на административно, но не и на съдебно ниво. Според нея системният проблем е в липсата на планиране.
"Не сме наясно кой е виновен, как е виновен, само в Перник ли е този проблем, не само в този сектор има проблем, но и липсата на планиране води до ликвидиране на цели браншове, може да има административна отговорност, но съдебна едва ли ще
бъде поета", смята Пиргова.