Проектът за постановление на Министерския съвет за създаване на Центъра, предложен от служебния здравен министър Асен Меджидиев, вече е публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването. 

За медицинската помощ по въздух се говори от месеци, а днес от здравното ведомство обявиха и по-конкретните параметри, заложени в проекта. 

Предвижда се изграждане на Център за спешна медицинска помощ по въздух, който ще бъде с предмет на дейност оказване на спешна медицинска помощ на заболели и пострадали лица на местопроизшествието и по време на транспортирането; осигуряване на медицински специалист или екип при извършване на въздушен транспорт на донори на органи и на органи, предназначени за трансплантация, кръв и кръвни съставки, при необходимост от придружаване; осигуряване на медицински специалист или екип при извършване на въздушен транспорт за нуждите на Министерството на здравеопазването, при необходимост от придружаване; координация на дейностите по предоставяне на транспорт по въздух, както и при възникнала нужда от специализиран въздушен транспорт чрез междуструктурна комуникация с Държавния авиационен оператор, центровете за спешна медицинска помощ, лечебните заведения, структурите на Министерството на вътрешните работи, регионалните здравни инспекции, Министерството на здравеопазването и други държавни институции и др. За сформиране на центъра ще са необходими 68 щатни бройки.

Около 15% от населените места са с време за достъп в диапазона над 30 минути, при които оказването на адекватна медицинска помощ при спешни състояния е силно затруднено, като съществува известна неравнопоставеност на населението по отношение на времето за достъп до спешна медицинска помощ, която според европейските стандарти е най-ефективна, ако бъде оказана в рамките на до 20 минути от инцидента, се посочва в доклада на министър Меджидиев. 

Анализ за създаването на новия Център, включващ в структурата си четири бази за оказване на спешна помощ по въздух - в София, в Долна Митрополия, във Варна и в Безмер, показва, че ще са необходими допълнителни 8 500 000 лв., от които 6 800 000 лв. годишно за възнаграждения на служителите. 

Първите два хеликоптера за нуждите на спешната медицинска помощ се очакват в България в средата на тази година.

Снимка: БТА

Една от площадките за медицински хеликоптери може да е в МБАЛ-Монтана

Една от площадките за хеликоптери за спешната помощ по въздух може да бъде в МБАЛ "Доктор Стамен Илиев" в Монтана, а днес служебният министър обходи терена.

"Ще предоставя възможността самото лечебно заведение да направи документацията и обществената поръчка, така че спрямо техните нужди, на най-доброто място, след като консултантите от Министерство на транспорта и Министерство на отбраната дойдат да си кажат становището къде да бъде позиционирана, вие да я изградите", каза Меджидиев, цитиран от БНР. 

Вече са набрани медиците, които ще обслужват въздушните линейки в страната. Курсът на обучение започва след седмица. 

"Много желаещи имаме. Програмата е готова! След седмица започваме обучението, което ще бъде 10-дневно. То ще се провежда във ВМА. Засега ние избираме само анестезиолози и специализанти по анестезиология". 

В областната болница в Монтана Меджидиев беше за откриването на нов дигитален графичен рентгенов апарат в отделението по пулмология. За него здравното министерство отпусна 360 000 лева. 

Снимка: БТА

Процедурата по освидетелстването от ТЕЛК ще се облекчи 

Пред журналисти в Монтана здравният министър каза, че ведомството му работи за облекчаване на процедурата за освидетелстване от териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК). В момента се обновяват информационните масиви, като това е възложено на фирма "Информационно обслужване". Така сроковете за освидетелстване ще се съкратят. 

Освен това ще се облекчи процедурата, като се даде възможност експертните решения да се издават от завеждащи клиники и отделения. Така ще може да се избегне директната среща между пациент и лекар и да се пресекат неприятни практики, коментира министърът.