До една работна седмица след пристигането на българския експертен екип в Русия ще можем да очакваме дешифриране на данните от черната кутия на падналия на 9 юни в морето край Шабла изтребител МиГ-29, в който намери гибелта си майор Терзиев. Това съобщи министърът на отбраната в парламента. Той уточни, че анализът ще се прави в специализирана лаборатория в Курск.

"По предварителна информация от руската страна, данните от модула от черната кутия ще бъдат разчетени и анализирани в рамките на една работна седмица. Всички членове на българската група вече са подали документи в руското посолство за издаване на визи. Разрешенията от руската страна са дадени. В най-скоро време групата ще замине", съобщи военният министър Георги Панайотов в парламента.

Министърът на отбраната успокои депутатите, че не съществува риск при експлоатацията на самолетите МиГ-29 от гледна точка на тяхната надеждност и изразходване на финансов ресурс за поддръжката им. До усвояването на самолетите Ф-16, за изпълнение на тази задача МиГ-29 ще представляват единствената опция, каза министър Панайотов. Служебният министър на отбраната уточни, че самолетите МиГ-29, които са на въоръжение у нас, са в експлоатационна годност и се експлоатират по техническо състояние до края на техния жизнен цикъл. До момента всички катастрофи с МиГ-29, които са се случили, са в резултат на човешки фактор, допълни министърът.

Направен е анализ на наличните способности на отбраната, съобщи още Панайотов в парламента. Приел се е вариант да се поддържат и развиват наличните способности на изтребителната и ударната авиация - 1 ескадрила самолети МиГ-29, една ескадрила самолети Су-25 и да се доизгради авиационната ескадрила на авиобаза Ф-16 чрез придобиването на още осем самолети.

По-високият клас на въоръжение, по думите му, щял да намали зависимостта от Русия за поддръжка и поправка на самолетите. Затова и бил иницииран проект за придобиване на зенитно-ракетни комплекси. Към този момент той е финансово неосигурен. Предвидено е да се изпълни до 2032 г. Прогнозната му финансова рамка е от 300 млн. до 1, 220 млрд. щатски долара, в зависимост от варианта на употребявани или нови системи.

Тъй като се очаква армията да се включи в удържането на евентуална мигрантска вълна, министърът на отбраната поясни, че вече има разработен план за действия при засилен натиск както на границата с Гърция, така и на тази с Турция.

"Това са два различни плана. В началото на август им беше направен преглед. Те работят, имаме възможност да разположим 1050 военнослужещи и 145 единици техника", обясни той и допълни, че за това ще е необходим допълнителен финансов ресурс в размер на около 4,2 млн. лв. на месец.