Превишаване на пределно допустимите часови норми на серен диоксид (SO2) е регистрирано в Димитровград, съобщи Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково. Автоматичната измервателна станция "Раковски" е отчела отклонения от алармения праг от 500 микрограма на кубик днес в 10:00 часа - 990,4 микрограма, 11:00 часа - 1116,62 микрограма и 12:00ч. - 1094,76 микрограма на кубик.

Очакваната прогноза е за намаление на емисията. На предполагаемия замърсител - ТЕЦ "Марица" 3 АД е било издадено предписание за намаляване на работните мощности, като тече проверка на място, уточниха от РИОСВ.

Допуска се, че изхвърлянето на вредни вещества от топлоцентралата е вследствие пусков режим след запалване на парогенератор К-4 на енергиен блок 120 мегавата в 23:33 часа миналата нощ.

Това е поредното замърсяване със серен диоксид в града. Миналата година те предизвикаха протести на жителите на града.

Препоръчва се да не се напускат жилищните или работните помещения като се затворят плътно прозорците на стаите, да се избягва физическа дейност на открито, занятията по физкултура в училищата да се провеждат на закрито. Най-застрашени от обгазяването са деца, възрастни и хора с астма, сърдечно-съдови или хронични белодробни заболявания.

При кратковременно излагане на серен диоксид се засяга преди всичко дихателната система. При нормална физическа активност и дишане през носа, дразнещият ефект на серния диоксид се елиминира още от първата бариера на респираторната система - лигавицата на носа.

Бързото ходене или тежката физическа работа улесняват дишането през устата и съответно инхалирането на SO2 в по-ниските дихателни отдели. Това провокира здравословни проблеми от страна на дихателната система. След като експозицията на серен диоксид се нормализира, дихателната функция също се възстановява напълно за няколко часа, посочват от РИОСВ.