В момента се наблюдава поток от болни деца, има от всичко по много - има и грип, има и скарлатина, има варицела, има и малко Covid , заяви общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова по БНТ.

Според нея това се дължи на начина на живот по време на пандемията - изолацията и затягането на мерките.

"Скарлатината е заболяване, което е типично за есенно-зимния сезон, но се изтегли към пролетта. Най-често боледуват деца между 2 и 10-годишна възраст, това е въздушно-капкова инфекция. За скарлатината няма ваксина и можеш да се разболееш отново, могат да се увредят други органи и системи, лекува се с антибиотик", допълни д-р Гергана Николова.

Тя поясни, че всяко едно инфекциозно заболяване в началото протича с висока температура и болки в гърлото. При носителите на бактерията те нямат външна изява - пъпки за скарлатина, но имат болезнено гърло, кашлица, повръщане, много висока температура, която не се сваля, като те могат да разпространяват вируса месец-два. Това не уврежда здравето на детето, добави д-р Гергана Николова.

"Типично за скарлатината е висока температура, силна болка в гърлото, гърлото е огненочервено, повръщане, главоболие, болка в мускулите и понякога диария, лицето е червено, а кожата около носа и устата е бледа, което е много харектерен белег. Карантината е 10 дни", каза още д-р Гергана Николова и призова хората да не предприемат самолечение.

В момента не се намираме в извънредна ситуация по отношение на разпространението на варицела и скарлатина, съобщиха от РЗИ.

Репортерска справка на БНР от сайта на РЗИ обаче показва, че в една и съща седмица през 2019 и 2020 г. разпространението на скарлатина е било 25 и 19 случая. За същата седмица през 2023 г. те са били 151.

Има увеличена заболеваемост, но не са драматични нещата, коментира и общопрактикуващият лекар д-р Станислава Крайселска пред БНР.

Тя подчерта, че част от подадените сведения за скарлатина не са коректни. Според нея има фалшиво повишение:

"Много често родителят самоцелно си пуска гърлен секрет на детето, без изявена клиника. Изолира се стрептококус пиогенес, който също е причинителят и на скарлатината, но и на други заболявания, а може да имаме и здраво носителство. Сестрата в училището казва "Бързо да пишат известие за скарлатина". Това не е скарлатина".

По думите й няма скарлатина без ангина, но може да има само ангина, без скарлатина.

Спазването на карантината при скарлатина или варицела е оговорност на родителите, категорична бе д-р Крайселска.