Днес е Ден за размисъл преди предсрочните парламентарни избори на 11 юли.

Забранени са предизборната агитация и оповестяването на социологически данни за нагласите на избирателите.

В деня преди вота Секционните избирателни комисия получават техническите устройства, както и всички изборни книжа и материали, необходими за гласуването.

Целта на Деня за размисъл е избирателите да останат насаме с предпочитанията си, за да направят своя политически избор, без да са подложени на въздействието на политическата агитация.

Съгласно Изборния кодекс не се допуска предизборна агитация 24 часа преди изборния ден и в изборния ден.

Резултати от допитвания до общественото мнение по повод на изборите, не може да се огласяват под каквато и да е форма, 24 часа преди изборния ден до обявяване края на изборния ден на територията на страната.

Резултатите от социологическите проучвания се оповестяват след 20 ч. на изборния ден.

Според последните поправки в Изборния кодекс във всички секции с над 300 избиратели, в страната и в чужбина, ще се гласува машинно.

Машинно гласуване не се произвежда при гласуване с подвижна избирателна кутия в избирателни секции в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, както и в избирателни секции на плавателни съдове под българско знаме.

9 401 са секциите в страната, в които ще се гласува машинно. С техническите устройства ще се гласува и в 273 секции в чужбина, сред които 69 в Турция, като за вота в чужбина са осигурени 421 машини.

Очаква се устройствата, както и изборни книжа и материали, необходими за гласуването да бъдат получени днес в Секционните избирателни комисии.

Вижте резултатите от предсрочния вот на живо с Dir.bg!

За да анализират първите официални данни от екзитполовете, реакциите на партийните лидери и политическото бъдеще на страната, от 19 до 21 часа на 11 юли в извънредното издание на видео подкаста "Директно в новините" гостуват социологът Васил Тончев, политолозите Тончо Краевски и Иван-Асен Иванов, журналистите Светослав Метанов, Елица Николова и Даниел Ненчев.

ГЛЕДАЙТЕ ИЗВЪНРЕДНОТО ИЗДАНИЕ на "Директно в новините":

В сайта на https://dnes.dir.bg
На живо във Facebook страницата на DNES by Dir.bg
На живо във Facebook събитието - https://fb.me/e/MHL2R29K

ИЗБРАНО