"Ларингит или така наречения фарингит" е докторска шега, често използвана за илюстрация на обърканата представа на обикновения човек за анатомията на гърлото, страдащо най-често от болезнен дискомфорт, дразнеща кашлица и дрезгав глас.

Както казва Бил Брайсън в книгата си "Тялото": "Гърлото всъщност е музикален инструмент, но в същото време е хранителен шлюз и въздушен тунел". Този кух тръбовиден орган (стената на нашето гърло), който свързва основата на носоглътката и е топлата връзка между хранопровода и трахеята, се нарича фаринкс. Той се простира до VI-ти шиен прешлен (практически по протежение на целия ни врат), възпалява се по-често от вируси, отколкото от бактерии и тогава добива всички характеристики на това, което наричаме "възпалено гърло". Изключвайки ангините, разбира се.

Защо ларинксът не е фаринкс?

Ларинксът е музикалната ни кутия със страни около 3-4см, изградени от миниатюрни мускули и сухожилия, костици и хрущяли. Гласовите гънки представляват фина двойка мускули, съставени от лигавична тъкан, романтично наречени "струни". Когато въздухът премине през тях, те започват да трептят, резониращи в звук, който се превръща в реч с помощта на езика, зъбите и устните.

Разположен между IV и VI шиен прешлен, ларинксът е защитен от външно нараняване от щитовидния хрущял. Доста достойно име, което заради лекомисленото поведение на Адам спрямо ябълката на Ева, вовеки ще остане с името Адамова ябълка. И вовеки ябълката ще "присяда" в ларинкса на всяко момче, достигнало полова зрялост, като назидание срещу изкусителната сила на жената и деликатно напомняне, че същият орган е единствен в състояние да произведе недвусмисленото звучно "Не!". Друг е въпросът дали Адам е могъл да говори...

В една друга генеалогична теория се твърди, че когато сме се изправили на два крака, за да се улесни стойката ни, вратовете ни са се удължили и са заели централна позиция под черепа, а не в задната му част, както е при маймуните. Това предопределя ларинкса да падне много по-ниско отколкото е при другите примати, с което прави възможна и членоразделната реч. Не случайно бебетата не могат да говорят - при раждането ларинксът им е разположен високо.

Но защо, когато преглъщаме, гръклянът ни (ларинкса) се придвижва като асансьор по шията? Защото той има и допълнителна функция - работи като клапен механизъм (епиглотис), който затваря пътя на въздуха към хранопровода, за да го използва за звукоизвличане, но и блокира пътя на храната към трахеята. Това е и причината да можем да пеем, докато дишаме, но да не можем да говорим, докато преглъщаме.

Как да се грижим за вокалната си кутия?

Тютюнопушене, студен въздух, викане, дълго говорене, пеене, различни патогени от вирусен и бактериален характер - всичко това са фактори, които по различен механизъм влияят върху гласните ни връзки.

Всички лигавични структури в организма ни са зависими от поддържането на влажност, затова при прекаляване с цигарите гласът ни пада. Повишената консумация на алкохол има същия ефект, защото спиртът изсушава и изгаря. Бидейки в същността си мускул, претоварването на гласните струни чрез пеене, крещене, дълго говорене, водят до умора на гласа. Еластичността на мускулите се дължи на съединения като колаген и еластин, а хиалуроновата киселина има способността да запълва микроразкъсванията от пренапрежение и да изглажда набраздени структурите. Затова е така широко прилагана в козметиката.

За да поддържаме гласа си звънлив и тонизиран, особено след излагане на някои от посочените рискови фактори, е нужно да държим хидратиран ларинкса и да се грижим за неговата мускулна еластичност. Това, което можем да контролираме в този процес, е приема на течности, но няма как да накараме организма си да ни произведе 2гр. колаген например, и да го изпрати там, където искаме. Затова има продукти, които могат да направят тази специална доставка.

GeloRevoice е точно това, което ни е нужно. Докато се топи в устата като ментово-черешов бонбон или бонбон със сладък вкус на бъз, небцето ви ще усети и отделянето на нежен гел, продукт на полиакриловата киселина. При преглъщане той ще изгради плътен филм в гърлото и в него ще съхрани за дълго останалите активни съставки, иначе те биха се отмили бързо от слюнката. Гелът ще пренесе ксантан, който задържа влагата. Познат като ксантанова гума, той е изключително безвреден и широко използван във вкусовата промишленост като задържа хидратацията на продуктите.

Снимка: Фьоникс Фарма

Това, което е уникално в GeloRevoice, е приложението на натриев хиалуронат отвъд областта на кожата, очите и ставите. Освен че има способността да свързва вода в количество до 4000 пъти от собственото й молекулно тегло, познатата ни хиалуронова киселина има противовъзпалителни свойства и подпомага отлагането на колаген. По този начин тя повишава хидратацията, намалява възпалението и възстановява еластичността и наранената тъкан.

Ако промяната в гласа е придружена със симптоми от инфекциозен характер, GeloRevoice е идеално средство за подпомагане на оздравителния процес и облекчение дискомфорта в областта на ларинкса, като няма противопоказания при нито една конвенционална* медикаментозна терапия.

А и това е начина да кажете едно ясно и звънко "Не!" на всяко неразположение, което се е устремило към ларинкса ви.

*Предвид ментола в състава на препарата, хората, лекуващи се с хомеопатия, трябва да направят отстояние поне от час между приема на GeloRevoice и хомеопатичния продукт. За тях обаче е подходящия вкус на GeloRevoice - бъз-без ментол.

Снимка: Фьоникс Фарма


Материалът е подготвен със съдействието на Фьоникс Фарма.