Д-р Койнов: Персонализираната терапия цели да открие уникалното в тумора, за да го атакува ефективно
Как действат новите терапии?
Ракът на белия дроб е сред най-честите и сериозни онкологични заболявания. По-често засяга мъжете, въпреки че заболеваемостта сред жените се увеличава през последните години. Най-силната връзка е установена с тютюнопушенето, но рискови фактори са и излагането на канцерогени във въздуха, като замърсявания и химични вещества. Генетичната предразположеност играе важна роля, тъй като някои хора наследяват генни мутации, които повишават риска от развитие на болестта.
В света на медицината борбата с рака на белия дроб продължава да бъде едно от най-големите предизвикателства. С напредъка на науката обаче се появяват нови лъчи надежда. Днес все повече се говори за персонализирана терапия - подход, който адаптира лечението спрямо уникалните характеристики на всеки пациент. Но какво наистина представлява този подход и как променя живота на пациентите? Каква е същността на персонализираната терапия и защо тя е ключова за лечението на рака на белия дроб? Кои са най-новите открития и технологии, които променят стандартите на лечение, и какви са предизвикателствата в достъпа на пациентите до тези иновативни терапии? На тези и още въпроси отговаря медицинския онколог д-р Красимир Койнов.
Д-р Койнов, как се промени терапевтичното поведение на рака на белия дроб от началото на хилядолетието?
За четвърт век терапевтичното поведение при пациенти с рак на белите дробове се промени значително в резултат на големия прогрес в лечението на това заболяване. Близо половин век прилагахме стандартна химиотерапия като единствен метод на лечение. Сравнително скоро навлязоха два нови лекарствени метода - таргетната терапия и имунотерапията. Промените се свързват с това, че от повече от 20 години няма развитие на стандартната химиотерапия, защото се прецени, че тя е стигнала "тавана" на своите възможности, че това е едно тежко лечение, което натоварва много пациентите със странични ефекти, крие риск от увреждане на здравето им и понеже става въпрос за токсично лечение, дори може да доведе до фатален изход. Тези лекарства, на които сме свидетели от началото на века, са обикновено стари молекули, но технологично променени за по-добра поносимост, за да може да се увеличават дозите и да се постига по-добър ефект.
Новите методи на лечение са таргетната терапия, която стартира през 2004 г. и имунотерапията, която се въведе у нас през 2015г. И двете терапии непрекъснато се развиват и увеличават възможностите в лечението на рака на белия дроб.
Тоест, може ли да се каже, че ерата на тежката химиотерапия, такава, каквато я познаваме от филмите, с всичките й странични ефекти, постепенно отминава и се замества с новите терапии?
При повечето злокачествени заболявания химиотерапията все още остава гръбнакът на лекарственото лечение. В лечението на рака на белите дробове тя продължава да бъде основният метод, но постепенно броят на болните, които я получават непрекъснато намалява и може би в следващите 5-10 години химиотерапията ще бъде като една последна възможност за лечение, когато по-новите методи изчерпат възможностите си. Химиотерапията все още се прилага и без нея не можем.
Новите съвременни подходи в лечението ли дават основата на персонализираната терапия?
Абсолютно. Когато прилагаме едно лечение за всички пациенти, ние установяваме, че при част от болните постигаме много добър ефект, при друга част - ефектът е незадоволителен, а при трета - не постигаме никакъв резултат и заболяването се развива.
Това е така, защото, както като хора сме различни, така и злокачественото заболяване е специфично за всеки пациент - индивидуален молекулярен и генетичен профил. Персонализираната терапия цели да установи особеностите на тумора, за да може да го атакува и да постигне по-добър ефект.
Как действа персонализираната терапия?
Тя използва т.нар. "биомаркери". Това са генетични нарушения, или както ние казваме - генетични алтерации (като по-общ термин), които са доказали, че участват във възникването и развитието на туморния процес. Тоест, те са двигатели на заболяването. Това обаче трябва да се докаже. Тези биомаркери трябва да се изследват и да се създаде лекарствен продукт, който да се справи именно с това генетично нарушение. С приложението на тези лекарства и блокирането на тези жизненоважни структури за тумора изчезва и стимулирането на туморния растеж, което води до много добър терапевтичен ефект.
Това са имунотерапията и таргетната терапия?
Това е най-вече таргетната терапия. Таргетната терапия е доказала, че е много по-ефективна от химиотерапията и за това, ако има възможност, тя се прилага. Тя е средство за избор, когато определяме терапетичното поведение.
Таргетната терапия има два недостатъка: първият е, че независимо от добрия ефект, който може да е много драматичен и да доведе дори до изчезване на тумора, рано или късно се развива резистентност към това лечение и заболяването отново прогресира. Именно по този повод се работи за създаване на нови таргетни препарати, които да преодолеят тази възникнала резистентност. Затова при някои биомаркери имаме вече трета, четвърта генерация таргетни препарати, които стават все по-ефективни, по-добре поносими и гарантират на пациента една голяма продължителност на живота. Вторият недостатък е, че все още таргетната терапия се прилага при сравнително малък брой пациенти. Задължително условие за провеждане на това лечение е биомаркерът да бъде открит в туморните клетки на пациента. Понастоящем при 36% от болните с белодробен аденокарцином не се откриват съществуващите в момента известни биомаркери, но в бъдеще ще се открият други. И така във времето този процент непрекъснато ще намалява. Само преди 10-15 години той беше двойно по-голям. Работи се изключително много в тази насока, търсят се и се откриват нови биомаркери.
Създаването на съответните моноклонални антитела е по-лесният процес. Лекарствата също трябва да бъдат изпитани, разбира се, да бъдат одобрени, да се докаже тяхната ефективност в клинични проучвания, но, в крайна сметка, тенденцията е 100% всички пациенти да се обхванат, т.е. за всеки да има съответния таргет, за да може да се прилага това ефективно лечение.
Т.е. химиотерапията остава златният стандарт? Върху нея стъпват другите терапии.
Химиотерапията е основното лечение, но ако при поставянето на диагноза рак на белите дробове се открие такава мутация, средство за избор е таргетната терапия, стига да има съответния препарат, който е регистриран и за начално лечение. Също, ако след радикална операция мутацията се установи в туморните клетки, пациентът може да провежда адювантно лечение.
Но и адювантната терапия също работи въз основата на биомаркери?
Разбира се. Трябва да се докаже наличието на биомаркери в туморните клетки.
Нека разгледаме и имунотерапята като терапевтичен метод в хода на лечението на рак на белия дроб.
Имунотерапията се въведе преди 10 години. Тя действа на друг механизъм като освобождава блокирания от самия тумор имунитет. Туморът се развива безпрепятствено, защото имунната система не го разпознава като чуждо тяло. Така имунната система, дори да е в много добро състояние, не реагира.
Именно тези механизми, чрез които туморът блокира имунната система, се атакуват от имунотерапевтичните агенти. Тя започва да разпознава туморните клетки като чужди и започва да се бори. Така имунотерапията действа косвено и вече в много голям брой клинични проучвания се доказа, че е по-ефективна от химиотерапията. И понеже може да действа синергично с химиотерапията, често, не само при рака на белите дробове, това е комбинацията, която се прилага като начално лечение.
Как се спазва балансът между силния разпад на туморните клетки и имунния отговор, вследствие реактивността на имунната система?
Имунотерапията не е безобидно лечение. Точно от това идват страничните ефекти на имунотерапията. Имунният отговор може да бъде много силен, като най-тежкото усложнение може да доведе до автоимунно заболяване. При силна реакция можем да наблюдаваме увреждане на почти всички органи в организма. В тези случаи се прилагат кортикостероиди.
За лечението на раково болен освен терапия е нужна и подкрепяща среда, за да му осигури една психо-емоционална стабилност. Обгрижени ли са пациентите в болниците, където се налага да прекарват не малко време, често под стрес и да преживеят тежки процедури?
По отношение на обгрижването ние сме длъжници на нашите пациенти. Причините, разбира се, са много, но може би една е тази заетост на лекарите във връзка с електронното здравеопазване. Ние прекарваме повечето време на компютрите, тъй като обемът на документация е много голям. Имаме дефицит на средни кадри, на секретарки, на сестри, което кара лекарите да извършват несвойствени за тях дейности. Те нямат време да отидат при болния да поговорят, да го прегледат, както е нормално.
А какво е нивото на лечението у нас, конкретно за рака на белия дроб? Има публична спекула по отношение на достъпа до терапии.
В България достъпът до новите лекарства е на добро ниво. Може би малко се закъснява, но това не е толкова съществено. Сравнително бързо влизат новите продукти в позитивната листа и се реимбурсират. Единствената разлика между нашето лечение и някои други, в близки до нас страни, е, ако се касае за представители на американски болници, в които се работи по американски протоколи. Те могат да прилагат терапия, която е регистрирана и одобрена в САЩ, но не и в Европа. Но там пациентът плаща скъпо и изключително малко хора могат да си го позволят. Другото е, че в някои болници организацията е на изключително ниво. За 2-3 дни пациентът получава диагноза и мнение за лечение, от което той е удовлетворен. А грижите са най-важни - вниманието към пациента.
Лекува ли се ракът на белия дроб?
На този въпрос ще отговоря така: от 2016 г., откогато започнахме имунотерапията, имам пациенти с метастазирал рак, които са живи и с добро качество на живот. Имам и една пациентка, която беше диагностицирана с рак на белите дробове през 2008-а година и беше повече от 10 години на таргетна терапия.
BGR-NP-1224-80002
НАЙ
Голямо дърво се стовари на бул. "Цариградско шосе", удари бус с трима арестанти (снимки)
Руски удар с балистична ракета в родния град на Зеленски, десетки жертви и ранени (снимки/видео)
5 момчета са откарани в болница, след като колата им падна в река в Смолян
Шефът на градския съвет на Днипро почина в болница, след като колата му бе взривена
Останки от мистериозен човешки род откриха в пустинята Сахара
Руски удар с балистична ракета в родния град на Зеленски, десетки жертви и ранени (снимки/видео)
Зеленски: Украинската армия удържа 64 000 руски войници при Курск
"Галъп": ГЕРБ остава лидер, втора е ДПС на Пеевски, "Възраждане" и БСП падат, а "Величие" - под чертата
След гибелта на Сияна: Митов разпореди пълна проверка на опасните пътни участъци в страната
Технология на политическата смърт: От дела, арести и затвор до куршуми