Д-р Йорданов: Моите очи са компютърът, аз през него гледам
Какви образни методи да правят жените за скрининг на рак на гърдата и кога?
Малко са моментите в медицината, които са толкова важни и значими, колкото ранното откриване на онкологични заболявания. Когато става дума за рак на гърдата, темата става особено чувствителна и поради факта, че доброволният годишен скрининг не винаги отговаря на препоръките и стандартите за това. За щастие, съвременната медицина разполага с все по-усъвършенствани методи, които дават възможност за реакция навреме. Но това не е само въпрос на технологии, а на опит, отношение и съобразителност от страна на лекаря, който чрез очите и компетенцията си решава човешки съдби.
Знанията и практиката на специалистът по образна диагностика на гърда д-р Виктор Йорданов от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост, са всеизвестни и не само помагат за диагностицирането на хиляди пациенти, но и дават надежда на мнозина. Като водещ специалист у нас, неговата работа не е просто диагностика - тя е мисия за ранно откриване на болестта и грижа за жените, които преминават през най-сложните моменти в живота си. С години опит зад гърба си, д-р Йорданов е човек, чиято прецизност и перфекционизъм в работата е в равна пропорция с вниманието и човечността, която оказва на всяка своя пациентка или просто жена, дошла на профилактичен преглед.
Д-р Йорданов, преди да пристъпим към темите от Вашата специалност, като лекар бих искала да споделите мнението Ви за ролята на имунната система, защото за да се образува туморна тъкан явно защитните механизми на организма го допускат.
Имунната система влияе на всичко - от мисловните процеси до това как тялото се справя с болестите. Когато балансът на имунната система се наруши, това е моментът, в който започваме да виждаме различни заболявания. И тук не говорим само за имунната система в тесния смисъл, а, както споменахте, за всички защитни механизми на тялото, като например жлезите с вътрешна секреция. Всичко е свързано - имунната система, мозъкът, ендокринната система.
Това значи ли, че при онкологичните заболявания говорим за същата имунна система, която ни предпазва от сезонни вирусни инфекции?
Не съвсем. Имунната система е много повече от това. Има различни клонове и клетки - като клетки-убийци, които унищожават вируси и бактерии, и други, които се занимават с туморни клетки. Ако имунната система отслабва, тези клетки не могат да вършат своята работа и мутиралите клетки започват да се развиват. Именно затова ракът е по-често срещан при възрастните - имунитетът отслабва с възрастта и не може да елиминира мутациите.
Образната диагностика е ключова за ранното откриване на рак на гърдата. Колко надежден е методът ехография, която най-често се прилага при годишни профилактични прегледи?
Ехографията е полезен метод, но не можем да я сложим наравно с мамографията, когато става дума за скрининг. Мамографията е статистически доказан метод, който се използва за ранен скрининг на тумори при жени над 40 години. Ехографията е субективен метод, зависи кой я прави, на каква машина, и каква е индивидуалната анатомия на пациентката. Тя е полезна, но не е стандартизирана и няма как да запазим целия образ за бъдеща съпоставка, както правим с мамографията. Затова не може да бъде препоръчвана като масов скринингов метод.
Вие споменахте, че много зависи кой преглежда. Какво се случва, ако един лекар не е достатъчно квалифициран или опитен с ехографията?
Това е може да е критично. Имаме случаи, в които жени са ходили на редовни прегледи, но на ехограф е изпуснат тумор и след това се откриват вече увеличени лимфни възли под мишницата. Важно е кой преглежда и колко е квалифициран. Мамологията като термин е объркващ - това не е медицинска специалност и тя обединява както специалисти по образна диагностика на гърдата, така и хирурзи. Но не винаги е ясно кой точно прави изследването. Много хора не знаят, че всъщност са прегледани от хирург, което може да доведе до различия в преценката.
Защо един хирург да не може да прави ехографии и да премахва тумора веднага при нужда?
Има хирурзи, които работят с ехограф, но ехографията е част от специалността Образна диагностика, която изисква сериозно обучение. Не можеш да научиш това "на крак". За да се прави прецизна ехография, лекарят трябва да е специализиран в тази област, за да може да тълкува образа правилно. Днес, например, имахме пациентка, на която друг лекар е написал, че има фиброаденоми, а всъщност това бяха обикновени кисти. Просто ехографът не е бил достатъчно добър, или не е използван правилно. Това, разбира се, не означава, че няма добри диагностици и сред хирурзите.
Помага ли изкуственият интелект (ИИ) в диагностиката на гърдата? Това би могло да намали грешките от субективно естество.
В България все още нямаме напълно разработен изкуствен интелект за диагностика на гърдата, но в нашата болница използваме ИИ за скенери и магнитен резонанс на други части на тялото. Изграждането на ИИ за гърди е сложно, защото има много различни образи на тумори, които трябва да бъдат включени в базата данни. Тези системи са и много скъпи, тъй като изискват огромен обем информация за много вариации на туморните образи.
Добрата техника е ключът към добрата диагностика. Как една жена трябва да избира специалист и да се ориентира към по-прецизна апаратура за скрининг или диагностика?
Важно е лекарят да разполага с добра апаратура, разбира се. Дори най-добрият специалист не може да направи точна диагностика, ако апаратът не е на ниво. Радвам се, че в нашата болница имаме изключителна техника, което ни дава възможност да предложим пълна и прецизна диагностика. Когато апаратите са стари или с ограничени възможности, най-доброто, което може да се направи, е пациентката да бъде насочена към по-специализирано място за по-точна оценка.
За да стане добър един лекар, той трябва да има шанс да работи с добра техника. Нека го кажа така - моите очи са компютърът, аз през него гледам. Дори и да сме много добри специалисти, ако техниката не е на ниво, няма да можем да видим правилно какво се случва. В болница с добра апаратура един лекар може да се развива, защото има възможност да вижда повече и по-точно. Радвам се, че в нашата болница разполагаме с отлична техника за пълна диагностика на гърдата и биопсии, което ни позволява да сме максимално полезни за пациентките.
Важен ли е пациентопотокът за развитието на един специалист?
Пациентопотокът е от съществено значение. В началото на кариерата си работех с диагностика на много органи, но с времето, и поради нарастващия поток от пациентки с нужда от диагностика на гърдата, се профилирах изцяло в тази област. Колегите от екипа тук също се профилираха в други области.
Така избягвате и още едно излишно неудобство за пациента - да го "прекарате" през всякакви други потвърждаващи състоянието изследвания, ако специалистът няма достатъчно опит и се чувства несигурен. Много често се случва да се ползват методи, просто защото е закупена апаратурата за тях.
Това е нещо, което се стараем да избягваме. Да, има болници, където апаратурата се ползва прекомерно, просто защото я има. Но в диагностиката на гърдата, стремежът ни е да бъдем максимално прецизни, като използваме методите, които са наистина нужни. Важно е скринингът да бъде финансово достъпен и достоверен.
А за диагностиката?
За диагностика прошка няма. Трябва да сме максимално перфектни. Нашата цел, преди всичко, е да не причиняваме ненужна вреда. Стремим се да избегнем всякаква травма за пациента, и ако не е необходима биопсия, не я правим. Точно тук магнитният резонанс ни помага много. Ако не можем да заключим само от стандартните изследвания като ехография и мамография, тогава преминаваме към него. Това е изключително прецизно изследване, което в 99% от случаите ни дава ясна представа дали биопсията е необходима. Магнитът дава много повече детайли - различни параметри, които сумираме и така получаваме един много точен резултат. Скенерът също помага, но при него не можем винаги да разчитаме изцяло на контраста, защото някои тумори не "светват" веднага. Понякога кръвоснабдяването е бавно, затова при магнитния резонанс изчакваме около 2 минути след инжектирането на контраста, преди да направим изследването.
Как процедирате с пациенти, които са събрали изследванията си от различни центрове и градове, а идват при вас за второ мнение?
Дали ще се доверим на един образ, често зависи от хистологията на главните тумори. Например, може да не ги засечем с мамография. В такива случаи задължително трябва да направим контрастно изследване, което може да е мамография с венозен контраст, както правим при нас, или магнитен резонанс с контраст. Онколозите знаят, че лобуларният карцином може да се появи и в двете гърди едновременно, затова е важно да насочат пациента към магнитен резонанс. Но не всички лекари го съобразяват. Когато поемем нов пациент, разглеждаме информацията, която носи, но винаги анализираме дали тя е пълна. Преценяваме дали има нужда от допълнителни изследвания, за да сме сигурни, че нищо не е изпуснато. Не се доверяваме изцяло на чуждите изследвания, освен ако не са качествени. Ако дойде с добра мамография, няма нужда да я повтаряме, за да спестим на пациента допълнителни изследвания.
Кога жените трябва да започнат профилактични прегледи и какъв метод да изберат?
Възрастта е водещият фактор. За да ходи един човек на скрининг изследване, трябва да е емоционално мотивиран и информиран. И освен това съм забелязал, че трябва да има комфорт при лекаря и в средата.
Препоръчителната възраст за скрининг на гърдите с ехография е след 30-годишна възраст. Това се базира на статистиката, че туморите на гърдата започват да се увеличават след тази възраст. До 30 години основният проблем обикновено е свързан с щитовидната жлеза, но след това рискът от рак на гърдата нараства. Важно е да се осъзнае, че ежегодната ехография е необходима и трябва да се прави от специалист по ехография на гърди или образен мамолог, но и хирург, който разбира от ехография, е подходящ. Всеки преглед записва особеностите в база данни, за да може да се проследяват измененията във времето. Ако възникнат съмнения, винаги може да се направи магнитен резонанс за допълнителна яснота.
След 40-годишна възраст, когато хормоналните нива започват да спадат, тъканите в гърдите се променят - жлезистата компонента намалява и се увеличава мастната тъкан. Това прави гърдите по-лесни за изследване с мамограф. Преди 40 години, мамографията не е толкова ефективна заради по-високата плътност на жлезистата тъкан. Въпреки това, ако има находка или гърдите са по-разредени, мамографията може да се направи и преди 40, но в този случай тя е с диагностична, а не с профилактична цел.
При жени с фамилна анамнеза за рак на гърдата, с гъста жлезиста структура след 50 години или ако е имала локален карцином, защото той може да деформира тъканите в гърдата, имитира жлезите и трудно се вижда на ехограф и на мамограф, препоръките са да се прави магнитен резонанс.
Нека засегнем малко по-специфични случаи: жени с клаустрофобия, с големи гърди, с импланти? Как се адаптират методите при такива пациентки?
Жените с голям бюст биха могли да имат проблем при по-стари мамографи и някои модели, които имат малка плоча. Тъй като гърдата се притиска от нея и се снима само този участък, това може да е проблем. Съвременните мамографи обаче, включително нашият, е с достатъчно големи приставки и това не е проблем.
При жените с импланти мамографията се прави по специална техника, която не се прилага навсякъде, при която само жлезата отпред се изследва, а имплантът се щади и не се притиска. Такова изследване се прави при нас. Ние ги съветваме да си направят мамография на втората година веднага след ехографията, когато сме проверили, че имплантът е здрав, защото понякога фиброзната капсула го държи и гърдата има форма, но се оказва, че има начални признаци на руптура на импланта.
За жени с клаустрофобия, в нашата болница предлагаме опция за мамография с венозен контраст, което е подобно на изследване с магнитен резонанс. Това е добър вариант, който често комбинираме с други методи. Например, жените, които минават на стандартен скенер с йоден контраст, могат да продължат с мамография. Процесът е следният: първо инжектираме контраста за скенера, правим сканирането, а след това пациентката се качва на втория етаж за мамография. Контрастът достига до гърдите за около две минути, след което лаборантът прави снимката. По този начин използваме контраста от скенера за контрастна мамография, което ни дава допълнителна информация за състоянието на тъканите.
Насърчавате ли кърменето освен като здравни ползи за бебето, но и като превенция на рака на гърдата?
Да, защото когато една жена роди и кърми, нейната жлезиста тъкан в гърдите намалява и се "разрежда", което занижава риска от развитие на рак на гърдата. Статистиката показва, че жените с по-висока гъстота на жлезите са с по-голям риск от рак на гърдата, но самото кърмене може да помогне за намаляване на тази гъстота. Въпреки това, някои жени имат по-сложна анатомия с изключително много жлезиста тъкан, дори и в мишниците, и при тях дори кърменето не води до значителни промени в гъстотата. Но като цяло, процесът на кърмене помага в този аспект.
Какъв съвет бихте дали на жените, които тепърва започват профилактични прегледи?
Когато жените достигнат възрастта за скрининг, е добре да се насочат към специализирани центрове за по-прецизни прегледи и консултации. Така ще могат да получат най-доброто обяснение за състоянието си и какви методи да използват занапред. Това ще им даде сигурност и увереност, че се грижат правилно за здравето си.
Този октомври кампанията на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост "Не отлагай, МАМО/графията" ви дава възможност да напомните на най-любимата жена - вашата майка (а защо не баба, сестра, приятелка) за значението на редовните профилактични прегледи на гърди. Това са онези жени в нашия живот, които често пренебрегват себе си, улисани в грижа за домакинството, работата и семейството. И въпреки че има много начини да покажем грижа и внимание към тях, често изпускаме най-важното: грижата за здравето.
По случай Световния месец за борба с рака на гърдата Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост предоставя 15% отстъпка на всички образни изследвания за ранна диагностика на рак на гърда - стандартна и 3D мамография, ехографско изследване и ядрено-магнитен резонанс на млечни жлези. Пациентите могат да планират своя преглед на *5544 с опция Младост.
НАЙ
Шефката на КЗП с остра реакция след отказа на КРС да отнеме лицензите на мобилните оператори
Тръмп към Русия: Време е да сключим споразумение! Можем по лесния или по трудния начин
"Времето на удобното съществуване свърши": Туск призова Европа към промени
ГДБОП разби престъпна група, ощетявала бюджета с милиони левове (снимки)
"Пригответе се за огнената бездна на ада": Вълна от бомбени заплахи в училища в цялата страна
Тръмп към Русия: Време е да сключим споразумение! Можем по лесния или по трудния начин
Имейлите от бомбените заплахи били създадени в руска интернет платформа за пощенски услуги
"Времето на удобното съществуване свърши": Туск призова Европа към промени
Шефката на КЗП с остра реакция след отказа на КРС да отнеме лицензите на мобилните оператори
След безнадежността при Байдън, Русия обяви, че вижда опция за договаряне с Тръмп