БТА представи проекта си за обновяване на фасадата и за по-добра достъпност до сградата
Реализацията е финансирана по програмата "Красива България", както и със собствени средства на агенцията
Българската телеграфна агенция (БТА) представи днес проекта си за обновяване на фасадата и за осигуряване на по-добра достъпност до сградата на Агенцията. Това стана на официално събитие в деня на християнския празник Преображение Господне. Ръководството на БТА, служители и гости на Агенцията се събраха в зала "МаксиМ", където бяха показани видеа и презентация във връзка с предстоящите дейности. Реализирането на две мерки по Проекта "Красива България" на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) ще подобри качеството на работната среда. Ще бъде допринесено и за това сградата да стане по-достъпна и по-безопасна. Проектът се реализира със собствени средства и със средства по Проект "Красива България" на Министерството на труда и социалната политика.
Още по темата
- Въздушна тревога в Одеса, докато шефът на БТА е в града на среща с кмета
- БТА подписа осмия съвместен проект с институции на Европейския съюз
- Започва размяна на новини между БТА и КАБАР за по-добро познаване между българите и киргизстанците
- Парламентарната комисия по култура и медии прие единодушно отчета на БТА за 2023 г.
На Преображение Господне откриваме три послания, свързани с проекта за обновяване на фасадата и осигуряване на по-добра достъпност за сградата на БТА, каза в началото на събитието генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев, цитиран от медията.
Първото послание е, че трябва да се стремим през целия си земен живот към това да заслужим свръхестествена божествена светлина. Част от това е и стремежът да преобразяваме земния си живот със светлина и чистота, всеки ден, стъпка по стъпка, да променяме към по-добро средата, в която живеем и работим, посочи Вълчев. Второто послание е свързано със стремежа да не бъдем налегнати от сън, а винаги да сме будни, добави генералният директор на БТА. Третото послание е, че не трябва да униваме и да се съмняваме, че можем да преобразяваме земния си живот, дори и да изглежда трудно, отбеляза също той. И добави, че в случая с БТА е било прието с търпение, че е невъзможно бързо да се намери решение за пълното преобразяване на Агенцията.
Предстоящите подобрения
Преди няколко дни по две мерки по Проект "Красива България" започнаха подготвителните дейности, обяви Вълчев. Те са свързани с обновяване на фасадите, те ще бъдат почистени, поясни той. Ще осветим обемния надпис "БТА", като се предвижда да има нов шрифт на надписа със съдействието на студенти от Националната художествена академия. Дейностите засягат и преобразяване на три от четирите входа на Агенцията. Ще оправим основния вход, този за бъдещия информационен център и другия за Архив, като ще осигурим по-добър достъп и за хора със затруднения в придвижването, разказа Вълчев. И добави, че ще има и читалня към Архива на БТА.
Предстои и преобразяването на нюзрума на БТА по подобие на модерни световни агенции. Предвижда се отговорните редактори от всички отдели, за да се подобри координацията между тях, отбеляза също генералният директор. Ще направим и пространство за отдих и почивка, добави той.
Преобразяването на Архива на БТА също е от ключовите инициативи, изтъкна генералният директор. Вълчев добави, че проектът за новия Архив ще бъде част от по-големия проект по Плана за възстановяване и устойчивост за цифровизацията на музейни колекции, библиотеки и архиви. До края на тази година се очаква да бъдат осигурени и специалните стелажи. Предвижда се за най-ценните части от архива да бъде отредено специално място. Ще има и читалня за служители и външни читатели. Прави се и сканиране на архива.
По програма "Региони в растеж" е друг проект - "Светът на новините", с който БТА кандидатства с цел сградата на БТА да бъде обновена в енергийно отношение. По думите на Вълчев ще има и външна изолация на сградата и поставянето на фотоволтаични панели върху покрива ѝ. И посочи, че във връзка с информационния център на партера на сградата се предвижда и "зелена зона", като е предвидено и представяне на новини от целия свят на открито, включително да има и холограми на символи от съответните държави, съчетано с 3D мапинг върху фасадата. Вълчев изрази надежда, че това може да се превърне в една от атракциите на града, а гостите на столицата да разглеждат пространството така, както парка "Мини Европа" в Брюксел. Предвижда се и да се създаде Музей на новините в партньорство с Националния политехнически музей.
В презентацията си Кирил Вълчев обобщи и работата по преобразяването на пресклубовете. БТА разполага с пресклубове във всички областни градове, четири в необластни градове, седем извън страната и два пътуващи, каза още Вълчев. Извън страната имаме пресклубове в Анкара, Букурещ, Босилеград, Одеса, Скопие, Тараклия, о. Ливингстън, добави Вълчев. Един от двата пътуващи национални пресклуба на БТА са на борда на българския научно-изследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", другият е Национален пресклуб на книгата в зависимост от това в кой град се случва инициативата.
Подкрепа за идеите на БТА
МТСП остава партньор на БТА за реализацията на бъдещи проекти в името на хората, бе посочено в поздравителния адрес на служебния министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов. "Приемете искрените ми благодарности към Вас и Вашия екип, че за втора поредна година работите заедно с Министерството на труда и социалната политика и в частност с Проект "Красива България", за да осигурите по-добри условия на труд за служителите на Българската телеграфна агенция и повече уют и удобство за нейните гости. С Вашата инициативност и нашата подкрепа вярвам, че след приключването на двете проектни предложения, на чието изпълнение давате старт, сградата на БТА - символ на качествена и достойна журналистика, ще се превърне и в пример за достъпна обществена среда и в едно от архитектурните лица на "Красива България", се казва още в поздравителния адрес.
Убедена съм, че днешният ден е избран символично, за да видим преображението на сградата на БТА, както през годините видяхме преображението в работата на Агенцията. Тази сграда е емблематична за София, заяви служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, която присъства на събитието.
БТА е една от двете институции, одобрена за един и същ обект по две от мерките за финансиране по проект "Красива България", каза служебният заместник-министър на труда и социалната политика Наталия Ефремова. За първи път се допуска кандидатстване за един и същ обект по две от мерките за финансиране, а БТА е една от двете институции, които се възползваха, уточни тя. БТА изготви и защити проекти по мярка "Подобряване на обществената среда в населените места" и по мярка "Осигуряване на достъпна среда на обществени сгради", отбеляза също Ефремова.
Поздравления за развитието на идеите в Агенцията и в частност на генералния ѝ директор отправи и председателят на Съюза на архитектите в България арх. Петър Диков по време на събитието. Кирил Вълчев реализира всички стъпки с важно условие, че в началото е идеята, каза той. И увери, че СБА е верен партньор на БТА, защото цени идеите и тяхното реализиране. Ще помагаме и в бъдеще, защото нещата, които правите и ще започнете да правите са изключително важни за всички нас, обърна се Диков към генералния директор на БТА.