"Мигрантският натиск в момента не е по-съществено различен, отколкото от месец-два насам. Няма нещо притеснително, не сме изправени пред натиск, който да тревожи особено много". Това съобщи вътрешният министър Бойко Рашков на "зелената" граница с Турция до свиленградското село Сладун. Той и министърът на отбраната Георги Панайотов инспектираха днес възстановяването на компрометиран участък от оградата с югоизточната ни съседка на река "Фичера".

"Справяме се с мигрантската криза. Домовете, с които държавата разполага за настаняване на успелите да проникнат в страната ни, са достатъчни, въпреки че има леко завишение на броя на настанените в тях, но все още има капацитет", увери Рашков.

На въпрос за ситуацията в съседна Турция той отговори, че е известно, че в Турция също продължава да се изгражда ограда и се взимат съответните мерки за недопускане на мигранти от Афганистан.

Рашков уточни, че имаме добра комуникация с турските гранични власти, а той самият е провел няколко разговора с турския си колега, който е дал уверение, че се прави необходимото да не бъдат допуснати огромни маси от мигранти към нашите граници.

Пробивите по възпрепятстващото съоръжение са от години, когато стопани са били областните администрации на Бургас, Хасково и Ямбол, посочи Рашков. Той каза, че е странно как може да се изостави толкова скъпо съоръжение и припомни, че парламентът е гласувал 5 милиона лева за ремонта. Пет милиона лева, което е два пъти по-евтино, отколкото струва къщата на един човек в Барселона, подчерта вътрешният министър по адрес на Бойко Борисов. Самият Борисов също отново повтори, че няма къща там.

"Това е пример не как се усвояват средства, а как се върши работа", коментира министърът на отбраната Георги Панайотов за граничното съоръжение. Той увери, че започнатата работа ще бъде свършена без никакви злоупотреби и гешефти, и защото това е обект на националната сигурност.

На Сухопътните войски са възложени неотложните ремонтно-възстановителни дейности на инженерното съоръжение от възпрепятстващ тип по българо-турската граница и прилежащия път. Те се извършват по съвместен план, изготвен от Главна дирекция "Гранична полиция" и Командването на Сухопътните войски. В изпълнение на плана от 29 октомври 20 военнослужещи от състава на 55-и инженерен полк със 7 специализирани машини започнаха работа по възстановяването на целостта на съоръжението в района.