Това се случва на 12 ноември, когато младежите окупираха сградата на Народното събрание.

На метри от Националната художествена галерия протестиращи опитват да спрат депутатските коли. Магистърът по интелектуално право от УНСС Сава Чапанов препречва с тялото си пътя на политиците, след което полицаите тръгват след него.

„Тръгнаха да ме гонят няколко човека, опитаха се да ме задържат. На мен не ми се стоеше 24 часа на пейка в РПУ-то и побягнах, защото не е приятно за дребно нарушение да прекараш 24 часа”, разказва той.

Студентът се скрива в най-близката сграда - на Художествената галерия. (Вижте видео по-долу)

На кадрите от охранителните камери се вижда как е застигнат от униформен на стълбището в галерията и полицаят го удря.

„Влязоха след мен, започнаха да викат, да ме заплашват „Лягай долу на земята!". Нещо от рода: „Ще те смачкам”. След като изпълних полицейското разпореждане, а именно легнах на земята, човекът, който продължаваше да сипе заплахите срещу мен, дойде, хвана ме, започна да ме води към вратата и ме удряше по гърба”, казва младежът.

На излизане от галерията полицаят отново го удря.

Студентът казва, че не може да оправдае никаква форма на насилие, особено към невъоръжен човек, който не може да се защити. По думите му обаче полицаите изпълняват заповеди и са длъжни да правят неща, които са извън закона.

На въпрос дали е провокирал по някакъв начин служителя на реда, Чапанов отговаря:

„Провокирал съм ги с гражданското си неподчинение най-вероятно. Те това искат - данни, да ни накарат да се уплашим, да ни набият...”.

Заради проявеното гражданско неподчинение Чапанов е задържан от полицията, а после освободен. Не са му повдигнати обвинения и затова не подава жалба срещу полицая за насилие.

От кадрите от камерите се вижда още, че почти всички служители в галерията наблюдават задържането на студента.

Свидетели са директорът на галерията Бисера Йосифова, шефът на охраната, както и куратори. Те отказаха коментар с мотива, че ще изгубят работата си, ако застанат пред камерата на bTV.
От МВР също се въздържаха от коментар.

„Като цяло се случва много неприятна тенденция в последно време и се създава една полицейщина, която е в ущърб на цялото ни общество и трябва да бъде спряна, обуздана, защото ще става все по-сериозно всичко”, коментира студентът.

Миналата седмица главният прокурор Сотир Цацаров заяви, че не намира данни за полицейско насилие на протестите.