Близки на младежи, загинали в катастрофи, блокират София и още 19 населени места
Искаме тези престъпления да се класифицират като умишлени, а не убийците да седят три месеца в ареста, или изобщо да не бъдат арестувани, казват протестиращите
Близки на деца, загинали в катастрофи, излизат на пореден национален протест в 20 населени места. Те настояват за промени в Наказателния кодекс, Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за движение по пътищата. Това съобщи в пресклуба на БТА в Ямбол Иван Спасов, ръководител на протестите и организатор на над 250 семейства, загубили деца и близки при пътни произшествия.
Организаторите предвиждат блокади на движението по главни пътни артерии в цялата страна. Протестите са планирани от 10 часа тази неделя (28 май) в София, Костинброд, Самоков, Боровец, село Братаница, Етрополе, Казанлък, Чирпан, Хасково, Тополовград, Бургас, Варна, Шумен, Търговище, Кубрат, Пазарджик, Пещера, Панагюрище, Любимец и ямболското село Козарево.
"Според статистика на МВР от началото на тази година на пътя са загинали 179 души, около 3000 са ранените. Това е наистина война по пътищата", каза още организаторът на протестите. Близките на загинали в катастрофи искат и среща с председателя на Народното събрание Росен Желязков следващата седмица. На нея ще бъдат поканени всички парламентарни групи, каза още Спасов.
Планиран е и национален протест на 31 май в София. "Ще затворим бул. "Витоша", след това ще отидем пред Народното събрание и ще чакаме да ни приемат, защото след това депутатите излизат в отпуска. Родителите на тези деца чакат справедливост, не чакат някои да си изкарат отпуската, пък после да решават", допълни той.
"Ние искаме тези престъпления да се класифицират като умишлени, а не убийците да седят три месеца в ареста, или изобщо да не бъдат арестувани. За това време не могат да бъдат изготвени експертизи - технически или каквото и да били. Те са пускани на свобода, защото законът не позволява да бъдат държани повече. Повечето или се укриват, или намират начин да се оправят. Накрая повечето дела свършват с условни присъди", подчерта организаторът на протестите, цитиран от БТА.
"Държавата е абдикирала по отношение на тези семейства. Същевременно в България има един твърде доходоносен бизнес - адвокати на застрахователи са информирани и са на местопроизшествието, преди самите родители, дори преди линейката. И започват да уговарят хората, когато са още в шок, да подпишат някакви договори за някакви проценти. За съжаление, това е една търговия с живота на децата, превърнала се в огромен бизнес", заяви Спасов.