Фармацевтичната компания "АстраЗенека" заяви днес, че не е намерила доказателства за увеличен риск от тромбози във връзка с ваксината й срещу Covid-19, предаде ДПА, цитирана от БТА.

"Анализ на данните за безопасността въз основа на повече от 10 милиона протокола показа, че няма доказателства за повишен риск от белодробна емболия или дълбока венозна тромбоза при някоя възрастова група, пол, партида или в някоя страна, където се използва ваксината на "АстраЗенека" срещу Covid-19", каза говорител на британско-шведската компания. Всъщност броят на този вид случаи е съществено по-малък при ваксинираните, отколкото може да се очаква сред населението като цяло, добави той.

Няколко европейски страни временно прекратиха поставянето на ваксини на "АстраЗенека", след като се появиха съобщения за тежки случаи на кръвни съсиреци при хора, ваксинирани с препарата й.

Междувременно днес Европейската агенция по лекарствата заяви, че към страничните ефекти от ваксината на "АстраЗенека" трябва да бъдат добавени тежки алергични реакции, след като такива са установени във Великобритания.

Европейският регулатор посочи в комюнике, че е "препоръчал актуализиране на информациите за продукта, за да бъдат включени като странични ефекти анафилаксия и свръхчувствителност" (алергични реакции).

"Актуализирането се основава на преглед на 41 доклада за възможна анафилаксия, наблюдавана сред около пет милиона ваксинирани във Великобритания", обясни базираната в Амстердам агенция в резюмето на комитета, отговорен за оценка на рисковете от лекарствата.

Европейската агенция по лекарствата обаче добави, че ваксината остава безопасна за използване.

"След внимателен преглед на данните (комитетът) прецени, че е възможна връзка в някои от случаите", добавя агенцията.

Анафилаксията, или тежките алергични реакции, "бяха вече известен страничен ефект, който може да се прояви много рядко при ваксините", уточнява Европейската агенция по лекарствата.

Информацията за ваксината на "АстраЗенека" и Оксфордския университет уточняваше и преди, че получаващите я трябва да бъдат наблюдаван поне 15 минути за алергични реакции.

Агенцията вчера обяви, че проучва проблем, свързан със съсирването, заради който Дания, а след това и други европейски държави, сред които и България, прекратиха временно използването на ваксината на "Астра Зенека" и Оксфордския университет.