"Арогантността, а не наркотиците убиха Милен Цветков"
Очевидно е, че зад волана е човек, който е крайно неадекватен към този момент, заяви психиатърът д-р Александър Канчелов
Всъщност трябва да кажем, че не наркотиците убиха Милен Цветков, уби го арогантността. Аз съм убеден, че този човек не е тръгнал на разходка с приятелите си, за да извърши нещо ужасяващо. Но предпоставките това да се случи в много обстоятелства са налице. Това заяви пред Нова телевизия психиатърът и президент на Българската асоциация за метадоново лечение д-р Александър Канчелов.
Снощи Софийският градски съд остави за постоянно в ареста 22-годишния Кристиан Николов, който бе зад волана на луксозния джип "Ауди Q7", помел спрелия на червен светофар автомобил на телевизионния водещ. Експертиза по делото показа, че младежът, който е студент в Германия, е седнал зад волана на джипа след употреба на 4 вида наркотични вещества - канабис, кокаин, амфетамини и бромазепам.
"Ако ситуацията бъде анализирана многопластово, ще видим една поредица от фактори, които със сигурност обуславят този крайно трагичен инцидент. Очевидно е, че зад волана е човек, който е крайно неадекватен към този момент", коментира още д-р Канчелов.
Според него информацията, която е съобщена към този момент, е твърде оскъдна, но емоционалната зареденост на обществото е много остра. Именно поради тази причина, той изрази вяра, че случаят ще бъде разнищен подобаващо.
"Реалната картина е, че това е една ситуация при която човек не може да повярва на очите си. Това е отвъд границата на безумието. Ако се позоваваме само на информацията, че тестове са открили наличието на няколко наркотични вещества при шофьора - това ще бъде много подвеждащо. Според мен трябва да разгледаме този случай цялостно. Изключително мощен и скъп автомобил в ръцете на един млад, незрял човек, който употребява субстанции от дълго време", каза експертът по зависимости.
Д-р Канчелов е на мнение, че фактът за установените няколко наркотични вещества не казва нищо повече. "Не знаем в какви количества са били употребени, не знаем как са комбинирани и как са повлияли на съзнанието. Ние обаче виждаме ефекта върху поведението и нулевата реакция. Не са нужни много обяснения", допълни той.
Според него, информацията, която беше оповестена, категорично доказва, че това не се случва за първи път при този младеж.
"Ние говорим за епидемия от един вирус. Законът не може да бъде препятствие пред последствията от безотговорното поведение, ако обществото не узрее достатъчно, за да възпитава хора. Това би било превенция на безотоворното поведение", завърши д-р Канчелов.