Отдел "Киберпрестъпност" при ГДБОП получи от Съединените щати модерно компютърно оборудване и устройства за съхранение на информация, които значително ще повишат капацитета на отдела при разследването на киберпрестъпността, съобщиха от МВР.

Новото оборудване ще даде възможност на служителите в отдела да намират и съхраняват доказателствен материал в процеса на своите разследвания.

Аташето на Сикрет сървис за България Джейсън Кликнър посочи, че предоставеното оборудване е важен компонент, с помощта на който ще се повиши незабавно капацитета на отдел ‚Киберпрестъпност" за провеждане на ефективно разследване на компютърните престъпления. Той подчерта, че "ГДБОП и американската Сикрет Сървис имат дълга история на съвместно партньорство при разследването на различни киберпрестъпления. Сикрет сървис, посредством Държавния департамент, спонсорира Международна академия за правоохранители, която предоставя обучение при различните етапи на разследването на компютърните престъпления." Той изрази задоволство от възможността да връчи дарението, което "ще е от полза както за България, така и за Съединените щати в борбата им срещу транснационалната киберпрестъпност".

Директорът на ГДБОП главен комисар Ивайло Спиридонов благодари за дарителския жест и отбеляза, че "доброто сътрудничество между правоохранителните агенции на България и САЩ става още по-силно".

Той изрази увереност, че новата техника ще бъде използвана целенасочено от служителите на отдел "Киберпрестъпност" в усилията на дирекцията по противодействие на киберпрестъпленията, както и необходимостта да се работи целенасочено за засилване на капацитета при разследване на този вид престъпления.

Подобряването и модернизирането на техническия ресурс на отдел "Киберпрестъпност" неминуемо ще допринесе за преодоляване на новите предизвикателства по линия противодействие и борба с киберпрестъпността и компютърносвързаните престъпления, предвид динамично развиващите се иновативни престъпления в съвременното модерно общество.

Междувременно Европейският парламент настоя за по-силна киберотбрана в ЕС и по-тесни връзки с НАТО. ЕП прие резолюция за киберотбраната с 476 гласа "за" срещу 151 "против" и 36 въздържали се.

В резолюцията се отбелязва, че Русия, Китай и Северна Корея, но и недържавни участници, са извършвали злонамерени кибератаки срещу критична инфраструктура в ЕС, участвали в кибершпионаж и масовото наблюдение на гражданите на ЕС, провеждали са дезинформационни кампании и са отнемали интернет достъп (напр. Wannacry, NonPetya).

Евродепутатите подчертават, че фрагментираните отбранителни стратегии на Европа я правят уязвима за кибератаки. Те настояват държавите членки на ЕС да повишат способностите на въоръжените си сили да работят заедно и да засилят сътрудничеството си в киберпространство съвместно с НАТО и други партньори .

Това би довело до повече съвместни киберупражнения, обучения и обмен на военни, набиране на специалисти по киберкриминалистика, както и подобряване на експертните познания в областта на киберотбраната за мисиите и операциите на ЕС.

Евродепутатите приветстват два нови киберпроекта в рамките на постоянното структурирано сътрудничество (PESCO): платформа за обмен на информация за киберинциденти и екипи за бързо реагиране в киберпространство. Те се надяват, че това ще доведе до създаването на европейски екип за бързо реагиране в киберпространство, който да координира, открива и противодейства на колективните киберзаплахи.