До 31 май над 59 000 украински бежанци, които сега са настанени в български хотели, трябва да ги освободят. Те вече са предупредени, а държавата работи по това те да бъдат безпроблемно прехвърлени към други места за настаняване. Около 33 000 места в момента са налични - ведомствени и общински бази. Това каза на брифинг в Министерски съвет Мариана Тошева, която оглави Държавна агенция за бежанците и ръководи координационната група.

По думите й, отправено е искане към други ведомства да предоставят бази, за да бъдат настанявани там хора. 

Министерство на транспорта ще направи разчетите как те да бъдат транспортирани към съответното място за настаняване. Някои от базите имат нужда от леки ремонти, други по-сериозни. Усилията са да се намерят достатъчно места за всички хора, добави Тошева.

"Разчетите за средствата, които до момента са разходвани, ще бъдат предоставени на създадените структури към Европейската комисия. Очаква се голяма част, ако не и всички разходи, направени от българската държава, да бъдат покрити от създадените и насочени средства по европейски проекти и програми", обясни шефката на Агенцията за бежанците. 

Мариана Тошева каза още, че над 97 068 бежанци са регистрирани под временна закрила у нас, а в страната пребивават 102 032 граждани на Украйна - това е колкото населението на област Шумен.

Потокът от бежанци от Украйна към на е намалял. Агенцията има готовност за до 70 000 души. Най-лошият вариант е хората да се настаняват в спортни бази, но усилията са те да имат нормален покрив. Част от украинските граждани, особено тези, които имат вече работа, са проявили желание да си намерят жилище или да живеят под наем. Украинците ще бъдат здравноосигурени от 26 април за срок от три месеца, както решиха депутатите, допълни Тошева.

Тя заяви, че Агенцията за бежанците е пострадала от хакерска атака и вече втора седмица няма сървъри, не може да се правят разплащания. Единствената система, която не е засегната, е системата "бежанци".

Красимира Величкова, съветник на вицепремиера Калина Константинова каза, че друга много важна задача на правителството е осигуряването на мерки, които да подпомогнат приобщаването на украинските граждани, бягащи от войната и даването на възможност да си "стъпят на крака". Поради това днес на заседанието на Министерския съвет се обсъжда постановлението, с което на всички граждани от Украйна, получили статут за временна закрила, ще им бъдат платени здравните осигуровки за три месеца. След като изтекат, тези хора ще имат право да се самоосигуряват, така че да продължат да имат достъп до здравната система. За децата и възрастните държавата ще продължи да плаща здравните осигуровки до края на временната закрила, информира Величкова.

Тя каза, че правителството е предвидило мерки за насърчаването на заетостта, като например подпомагане за наем през работодателя. Тоест хора, които са намерили работа, да имат допълнителна финансова помощ за заплащане на наем, поясни Величкова.

По въпроса за това кой ще гледа децата, особено тези до 7-годишна възраст, докато хората са на работа, Величкова каза, че се работи по създаване на бързи и облекчени условия, с които държавата да подпомогне граждански организации, фирми и активисти да могат изграждат детски центрове за отглеждане на деца. Идеята е това да бъде добър механизъм не само за украинските деца, но и за българските, каза Красимира Величкова.