39 г. от първата Международна детска асамблея "Знаме на мира" (галерия)
Патрон е генералният директор на ЮНЕСКО Амаду Махтар М'Боу
На 16 август 1979 година в София е открита първата Международна детска асамблея "Знаме на мира" с девиз "Единство, творчество, красота" и основен принцип: "Всеки може да бъде творец в Асамблеята на мира".
"Знаме на мира " е организирана по инициатива на председателя на Комитета за култура Людмила Живкова
Тя продължава до 25 август 1979 г. Организирана е по инициатива на председателя на Комитета за култура Людмила Живкова, а неин патрон е генералният директор на ЮНЕСКО Амаду Махтар М'Боу.
Вижте галерията с уникални снимки от асамблеите "Знаме на мира"
В първата асамблея през 1979 г. участват 1100 деца от България и 1094 деца от 76 страни, които имат способности в изобразителното изкуство, литературата и музиката. Създаден е Световен детски и младежки парламент.
В последния асамблеен ден, в подножието на Витоша е открит и парковият комплекс „Камбаните“, като символ на асамблеята. В центъра му се издига висока бетонна конструкция от еднакви правоъгълни тела, ориентирани към четирите посоки на света, като в най-високата част на монумента, наподобяваща планетата, са вместени седем камбани – символ на седемте континента. Освен като символ, те са предназначени като акомпаниращи инструменти при концертни изпълнения на основните музикални камбани – 18 на брой, монтирани в основата на пилоните.
Строителството е осъществено за 30 денонощия от строителната бригада на Никола Павлов. След смъртта на Людмила Живкова през 1981 г., в него е вграден барелеф в нейна памет.
Инициативата е планирана като еднократна, но заради положителния международен отзвук е решено срещите да се провеждат през 3 години. През 1987 г. ООН удостоява „Знаме на мира“ със званието „Вестител на мира“, а асамблеята от 1988 г. постига рекорд, посрещайки участници от 135 държави.
Името и девизът на асамблеята са взаимствани от философската система на Николай Рьорих – руски художник и философ. По негова инициатива през 1935 г. във Вашингтон държавите-членки на Панамериканския съюз подписват договор за охрана на художествените и научни учреждения и исторически паметници, наричан още пакт Рьорих. Отличителен знак на договора е Знамето на мира, на което има три червени кръга на бял фон, заобиколени с червена окръжност.
Заради „Знаме на мира“ в България гостуват Ленард Бърнстейн, Херберт фон Караян, Джани Родари и др.
На 30 август 1990 година България прекратява международното детско движение „Знаме на мира“, като прекъсва международните контакти (закрити са изградените 18 чуждестранни структури „Знаме на мира“) и закрива координационния му блок в София – Център „Знаме на мира“. През 1999 година, Евгения Живкова се опитва да възроди детската асамблея, но неуспешно.